Konec jednoho lamače blokády: odvážný nálet jednoho bombardéru s českou posádkou

18.08.2015 - Karel Cidlinský

Během 2. světové války bylo uděleno 20 354 DFC, z toho 1 550 s jednou a 42 se dvěma příčkami. Jeho nositeli byli kromě Britů i příslušníci dalších národů bojujících v RA F. Jedním z nich byl i zkušený československý pilot a kapitán letounu Oldřich Doležal


Reklama

Dne 27. prosince 1943 byl vyslán liberator 311. čs. bombardovací perutě pod jeho velením na námořní patrolu v oblasti Biskajského zálivu. Cílem bylo pátrání po „lamačích blokády“. Tak se označovaly německé obchodní lodě, které z Dálného východu přivážely strategické suroviny pro zbrojní průmysl, hlavně kaučuk a různé v Evropě těžce dostupné kovy, např. měď a cín.

Alsterufer zpozorován

Jejich rychlost je chránila před ponorkami a vystopovat je na obrovské rozloze oceánu bylo velmi obtížné. Spojenci si uvědomovali důležitost dopravy těchto surovin pro další vedení války a na její sledování vyčlenili velké síly, od průzkumných hydroplánů až po zpravodajská námořní oddělení.

V říjnu 1943 vyplulo několik lamačů z  Asie a v prosinci se po obeplutí Afriky dostaly do Biskajského zálivu. Zpravodajští důstojníci po analýze hlášení určili oblasti možného výskytu těchto lodí a byla do nich vyslána dálková průzkumná letadla. Přes nepříznivé počasí se jednomu sunderlandu z 201. perutě RA F podařilo objevit německou loď Alsterufer a na danou pozici navést další letouny.

Doležalův radista tuto zprávu zachytil také a navigátor ihned udal nový kurz, který měl liberator navést nad cíl. Loď mezitím na hydroplán zahájila palbu, takže o její příslušnosti už nebylo pochyb. Plavidlo zrychlilo a změnilo kurz na východ, aby se co nejrychleji dostalo do oblasti, ve které je mohly krýt těžké stíhačky Luftwaffe z letišť v okupované Francii. Poté, co létající člun musel pro nedostatek pohonných hmot ukončit pozorování a vrátit se na základnu, převzal sledování lodě Doležalův liberator a pravidelně předával informace o své poloze, takže bylo možné na loď navést letku bombardovacích halifaxů a rychlé torpédoborce Royal Navy.

Riskantní nálet

Když začalo liberatoru docházet palivo, rozhodl se Doležal před návratem na základnu na německou loď zaútočit. Bombardér byl přestavěn na dálkové lety, a proto byla většina nosnosti využita pro přídavné nádrže. Na palubě měl kromě kulometů osm raket a dvě pumy. Rakety byly obávanou protiponorkovou zbraní, protože zasahovaly ještě předtím, než letadlo přeletělo cíl, a ponorka tak měla méně času k ponoření.

Bombardér nalétl na loď z boku, což dávalo raketám větší šanci zásahu. Při prvním náletu dvě rakety minuly, ale při druhém jich cíl zasáhlo všech šest a loď se začala naklánět. Přestože letoun ohrožovala silná protiletecká palba, která mnohokrát zasáhla trup a poškodila jeden z motorů, nařídil kapitán letounu ještě třetí nálet, při němž navigátor Hanuš svrhl pumy přesně na záď lodi, kde způsobily těžká poškození. Při odletu ještě ostřeloval palubu ze svých zbraní zadní střelec, který také posádce hlásil zásahy.

Následoval poslední oblet cíle, při němž byly pořízeny jeho fotografie. Pak se už letoun musel vrátit na základnu. Na poškozené lodi se mezitím rozběhly záchranné práce, ale šířící se požáry v podpalubí nakonec donutily posádku loď opustit a nasednout do záchranných člunů. Nakloněná a hořící loď se kolem šesté hodiny odpolední s celým nákladem strategických surovin potopila.

Na její palubě se nacházelo mimo jiné i 344 tun wolframu, nenahraditelné příměsi do speciálních ocelí pro výrobu legovaných pancířů a protitankových střel. Za vrcholnou odvahu a bojové mistrovství při akci důležité pro podlomení bojové síly nepřítele byli Oldřich Doležal a Zdeněk Hanuš navrženi na vyznamenání DFC, které oba obdrželi v lednu 1944. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE březen 2012

  • Zdroj fotografií: http://www.vhu.cz/

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907