Konec Rožmberků v Čechách

6 . 11 . 1611

Reklama

Rožmberkové představovali nejvýznamnější a nejbohatší rod v Čechách. Na počátku 17. století však o své privilegium přišli. 6. listopadu 1611 totiž zemřel poslední člen rodu Petr Vok.

Tento starý rod stihl za dobu svého působení vybudovat v jižních Čechách rozsáhlé feudální panství, zastávat nejvýznamnější úřady a svou mocí konkurovat dokonce moci královské. Rožmberkové neměli sobě rovného soupeře, a přece k jejich pádu stačilo málo - nedostatek dědiců. Novými majiteli jejich dominia se stal rod Švamberků, který přijal rožmberskou růži do svého erbu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907