Reklama


Konec Rožmberků v Čechách

6 . 11 . 1611

Reklama

Rožmberkové představovali nejvýznamnější a nejbohatší rod v Čechách. Na počátku 17. století však o své privilegium přišli. 6. listopadu 1611 totiž zemřel poslední člen rodu Petr Vok.

Tento starý rod stihl za dobu svého působení vybudovat v jižních Čechách rozsáhlé feudální panství, zastávat nejvýznamnější úřady a svou mocí konkurovat dokonce moci královské. Rožmberkové neměli sobě rovného soupeře, a přece k jejich pádu stačilo málo - nedostatek dědiců. Novými majiteli jejich dominia se stal rod Švamberků, který přijal rožmberskou růži do svého erbu.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907