Konec šlapání do kopce: V Norsku mají cykloeskalátor

08.12.2014 - Martin Reichman

Cyklistika je levný a zdravý způsob dopravy, tedy pokud bydlíte v norském Trondheimu. Zdejší cyklisté se mohou do kopce nechat vytáhnout originálním cykloeskalátorem


Reklama

Prototyp originálního eskalátoru pro cyklisty byl představen již v 90. letech a za 15 let svého provozu vytlačil výtah Trampe, do 130 metrů dlouhého kopce, přes 200 tisíc cyklistů. Technická libůstka během této doby pochopitelně posloužila i jako magnet na turisty a stala se vyhledávanou atrakcí. Nyní byl výtah kompletně přepracován a pod novým názvem Trampe CycloCable byl veden do nového provozu.

Nový cykloeskalátor může používat až 5 lidí současně, do kopce vás vyveze rychlostí 8 kilometrů za hodinu a funguje v podstatě podobně jako lyžařský vlek. Za hodinu je CycloCable schopen přepravit až 300 pasažérů. Pro obyvatele Trondheimu je výtah k dispozici zdarma, lze jej ale dovybavit i čtečkou čipových karet. Pořízení podobného výtahu ale není nejlevnější záležitostí, jeden metr vyjde zhruba na 15 až 20 tisíc norských korun, tedy zhruba 47 až 63 tisíc českých korun.

Reklama

  • Zdroj textu:

    trampe.no

  • Zdroj fotografií: Trampe CycloCable

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907