Konec šlapání do kopce: V Norsku mají cykloeskalátor

08.12.2014 - Martin Reichman

Cyklistika je levný a zdravý způsob dopravy, tedy pokud bydlíte v norském Trondheimu. Zdejší cyklisté se mohou do kopce nechat vytáhnout originálním cykloeskalátorem


Reklama

Prototyp originálního eskalátoru pro cyklisty byl představen již v 90. letech a za 15 let svého provozu vytlačil výtah Trampe, do 130 metrů dlouhého kopce, přes 200 tisíc cyklistů. Technická libůstka během této doby pochopitelně posloužila i jako magnet na turisty a stala se vyhledávanou atrakcí. Nyní byl výtah kompletně přepracován a pod novým názvem Trampe CycloCable byl veden do nového provozu.

Nový cykloeskalátor může používat až 5 lidí současně, do kopce vás vyveze rychlostí 8 kilometrů za hodinu a funguje v podstatě podobně jako lyžařský vlek. Za hodinu je CycloCable schopen přepravit až 300 pasažérů. Pro obyvatele Trondheimu je výtah k dispozici zdarma, lze jej ale dovybavit i čtečkou čipových karet. Pořízení podobného výtahu ale není nejlevnější záležitostí, jeden metr vyjde zhruba na 15 až 20 tisíc norských korun, tedy zhruba 47 až 63 tisíc českých korun.

Reklama

  • Zdroj textu:

    trampe.no

  • Zdroj fotografií: Trampe CycloCableDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907