Nová generace skafandrů astronautům umožní přirozenější pohyb po povrchu Měsíce. Ukazují to poslední testy
Všichni ty obrázky astronautů hopsajících po povrchu Měsíce známe. Za jejich podivným pohybem ale není úroveň gravitace na povrchu Měsíce, podivný pohyb astronatů má mnohem prozaičtější důvod – nepohodlné skafandry.
Skafandry EVA, které se používají pro výstup do otevřeného prostoru, nejsou primárně konstruovány pro chůzi, ale mají za úkol chránit astronauty před okolním prostředím. Nové typy skafandů, by tento nedostatek již měly řešit.
NASA nové skafandry testuje na dobrovolnících v letadlech, v nichž dokáže na krátký časový úsek navodit zhruba šestinovou sníženou gravitaci, tedy podobnou, jaká panuje na Měsíci. Testeři se po tuto krátkou dobu snaží plnit nejrůznější úkoly a součástí takového testu je i chůze na běžeckém pásu.
Z posledních měření vyplývá, že astronauti by se ve snížené Měsíční gravitaci měli pohybovat daleko plynuleji a také rychleji. Zatímco v pozemské gravitaci se chůze mění v běh při rychlosti 7,2 km/h, na Měsíci je tato hranice o něco nižší. Rychlost, při níž člověk na Měsíci odlepí od povrchu obě nohy (a tedy běží) je zhruba 5 km/h. Tato rychlost přitom odpovídá průměrné lidské chůzi na Zemi. Astronauté by se proto v nových skafandrech mohli po Měsíci pohybovat podobně plynule a přibližně stejně rychle, jako v pozemských podmínkách.
nasa.gov
PřírodaRalská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256, CC BY-SA 3.0)