Konec směšného hopsání: Na Měsíci se bude chodit rychleji

01.10.2014 - Martin Reichman

Nová generace skafandrů astronautům umožní přirozenější pohyb po povrchu Měsíce. Ukazují to poslední testy


Reklama

Všichni ty obrázky astronautů hopsajících po povrchu Měsíce známe. Za jejich podivným pohybem ale není úroveň gravitace na povrchu Měsíce, podivný pohyb astronatů má mnohem prozaičtější důvod – nepohodlné skafandry.

Skafandry EVA, které se používají pro výstup do otevřeného prostoru, nejsou primárně konstruovány pro chůzi, ale mají za úkol chránit astronauty před okolním prostředím. Nové typy skafandů, by tento nedostatek již měly řešit.

Jak se běhá po Měsíci

NASA nové skafandry testuje na dobrovolnících v letadlech, v nichž dokáže na krátký časový úsek navodit zhruba šestinovou sníženou gravitaci, tedy podobnou, jaká panuje na Měsíci. Testeři se po tuto krátkou dobu snaží plnit nejrůznější úkoly a součástí takového testu je i chůze na běžeckém pásu.

Z posledních měření vyplývá, že astronauti by se ve snížené Měsíční gravitaci měli pohybovat daleko plynuleji a také rychleji. Zatímco v pozemské gravitaci se chůze mění v běh při rychlosti 7,2 km/h, na Měsíci je tato hranice o něco nižší. Rychlost, při níž člověk na Měsíci odlepí od povrchu obě nohy (a tedy běží) je zhruba 5 km/h. Tato rychlost přitom odpovídá průměrné lidské chůzi na Zemi. Astronauté by se proto v nových skafandrech mohli po Měsíci pohybovat podobně plynule a přibližně stejně rychle, jako v pozemských podmínkách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907