Konec směšného hopsání: Na Měsíci se bude chodit rychleji

01.10.2014 - Martin Reichman

Nová generace skafandrů astronautům umožní přirozenější pohyb po povrchu Měsíce. Ukazují to poslední testy


Reklama

Všichni ty obrázky astronautů hopsajících po povrchu Měsíce známe. Za jejich podivným pohybem ale není úroveň gravitace na povrchu Měsíce, podivný pohyb astronatů má mnohem prozaičtější důvod – nepohodlné skafandry.

Skafandry EVA, které se používají pro výstup do otevřeného prostoru, nejsou primárně konstruovány pro chůzi, ale mají za úkol chránit astronauty před okolním prostředím. Nové typy skafandů, by tento nedostatek již měly řešit.

Jak se běhá po Měsíci

NASA nové skafandry testuje na dobrovolnících v letadlech, v nichž dokáže na krátký časový úsek navodit zhruba šestinovou sníženou gravitaci, tedy podobnou, jaká panuje na Měsíci. Testeři se po tuto krátkou dobu snaží plnit nejrůznější úkoly a součástí takového testu je i chůze na běžeckém pásu.

Z posledních měření vyplývá, že astronauti by se ve snížené Měsíční gravitaci měli pohybovat daleko plynuleji a také rychleji. Zatímco v pozemské gravitaci se chůze mění v běh při rychlosti 7,2 km/h, na Měsíci je tato hranice o něco nižší. Rychlost, při níž člověk na Měsíci odlepí od povrchu obě nohy (a tedy běží) je zhruba 5 km/h. Tato rychlost přitom odpovídá průměrné lidské chůzi na Zemi. Astronauté by se proto v nových skafandrech mohli po Měsíci pohybovat podobně plynule a přibližně stejně rychle, jako v pozemských podmínkách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907