Konec Sovětů v Afghánistánu

02.09.2015 - Tomáš Bártek

Poslední sovětští vojáci opouští v únoru 1989 Afghánistán. Válečné dobrodružství stálo Sověty mnohem více, než si původně vůbec dokázali představit. Nejen v počtu ztracené techniky a zmařených životů, válka totiž přispěla ke ztrátě důvěry občanů SSSR ve vládnoucí komunistický režim.


Reklama

Sovětští vojáci ze 103. gardové výsadkové divize s vozidlem BMD-3 projíždějí uzbeckým hraničním městem Termez na cestě z Afghánistánu. Před chvílí přejeli Most přátelstvíspolující Termez s afghánským příhraničním městem Hayratan a dostali se tak do vlastní země.

Intervence skončila po devíti letech a 50 dnech od chvílie, kdy Sověti na podporu marxistického převratu poslali své jednotky. Do konfliktu nasadili v jednu chvíli až 115 000 vojáků, mnohem více se jich v okupované zemi vystřídalo. Patnáct tisíc Sovětů zahynulo, dalších 53 000 bylo zraněno. Dlouhá válka vyhnala z Afghánistánu více jak 5 milionů civilistů.  Pro Sověty se afghánský konflikt stal celospolečenským traumatem často přirovnávaným k americké zkušenosti z Vietnamu. 

Ostatně i Spojené státy se do konfliktu zapojily, přestože nepřímo. Finančně podporovaly afghánské mudžáhidy, později je cvičily a za zmínku stojí i dodávky protiletadlového kompletu  FIM-92 Stinger, který přispěl k vysokým sovětským ztrátám letadel a zejména vrtulníků.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907