Konec vlády hákového kříže: výstava v Moravském zemském muzeu zahájena

29.04.2015 - Redakce Válka Revue

Dne 24. dubna 2015 se v Moravském zemském muzeu v Brně konala vernisáž dlouho očekávané výstavy věnované konci druhé světové války v Brně


Reklama

Výstava "Konec vlády hákového kříže", která trvá v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea v Brně od dubna 2015 do ledna 2016 přibližuje formou stručných textů, map, méně známých fotografií, výstroje, výzbroje a řady dalších trojrozměrných předmětů průběh posledního válečného roku 1945 na území Moravy a Slezska. Popisuje plány sovětského velení a faktický průběh osvobozovacích bojů jednotek Rudé armády a jejích rumunských spojenců v tomto prostoru s důrazem na Brno (tato část tvoří podstatnou část výstavy), poslední zločin nacistických represivních složek na civilním obyvatelstvu města (poprava dvaceti občanů dne 21. 4. 1945).

Dále se věnuje květnovému povstání českého lidu, (činnost některých partyzánských skupin na moravském území), medailony tří generálů (dvou sovětských a jednoho německého), kteří na jižní Moravě zahynuli na samém konci války a rovněž životopisy vojevůdců-velitelů 2. a 4. ukrajinského frontu – maršála Malinovského a generála Jeremenka. Výstava se v závěru nevyhýbá ani negativním aspektům osvobození (chování sovětských vojáků vůči civilnímu obyvatelstvu) a připomíná tolik diskutovaný odsun německého brněnského obyvatelstva na přelomu května-června 1945. Vstupné činí 80 Kč.

Více informací lze nalézt na http://www.mzm.cz

Reklama

  • Zdroj textu:

    www.mzm.cz

  • Zdroj fotografií: Karel PažourekDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907