Konečně úspěch! Historicky první snímek světla jako částice a vlny zároveň

03.03.2015 - Stanislav Mihulka

Švýcarští vědci mají sólokapra. Poprvé v historii se jim povedlo zobrazit světlo jako částice a vlnění dohromady. Potřebovali k tomu laser, kovovový nanodrátek, paprsek elektronů a ultrarychlý mikroskop


Reklama

Od doby Alberta Einsteina víme, že světlo je obojaké. Skládá se z fotonů, které se podle okolností někdy chovají jako částice a někdy zase jako vlnění. Částicová povaha světla se projevuje hlavně u záření krátkých vlnových délek a vysokých energií, zatímco jeho vlnová povaha vynikne u záření o dlouhých vlnových délkách. A vědci se po celý ten čas snaží světlo přistihnout při činu a pozorovat obě jeho podoby zároveň.

Byl to hodně tvrdý oříšek, ale nakonec se to povedlo. Vědci Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) vůbec poprvé na jednom snímku zachytili světlo, které se chová jako částice i vlnění zároveň.

Tým, který vedl Fabrizio Carbone, nejprve laserovým pulzem rozvibroval kovový nanodrátek nepatrných rozměrů, který začal specifickým způsobem vyzařovat světlo. Vědci pak do blízkosti nanodrátku vystřelili paprsek elektronů, které buď zpomalovaly anebo zrychlovaly, podle toho, jak se střetly s fotony světla vyzařovaného nanodrátkem. Carbone a spol. nakonec zachytili změny pohybu elektronů ultrarychle fungujícím mikroskopem a historický snímek byl na světě. Můžeme se skoro vsadit, že vstoupí do učebnic. 

  • Zdroj textu:

    EPFL, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: EPFL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907