Kontaktní čočka s fotoaparátem: Vyfoťte, na co se díváte

25.04.2014 - Jan Miklín

Společnost Google vyvíjí kontaktní čočky vybavené miniaturním fotoaparátem. Ten by ve spojení s počítačem měla rozpoznávat barvy, tváře, tvary nebo určité objekty a pomoci (nejen) lidem s oční vadou


Reklama

Není to tak dávno, co jsme psali o návrhu kontaktních čoček schopných monitorovat úroveň cukru analýzou slz. Nyní Google pokročil dále a do čoček chce namontovat rovnou miniaturní fotoaparát. Zda a kdy by se tento vynález mohl dostat do běžného použití není zatím jasné, detaily zamýšleného projektu plynou z patentové přihlášky.

Identifikace tváří i nebezpečí

Vlastní snímač by byl na kontaktní čočce umístěn tak, aby neovlivňoval zorné pole oka. Obraz z něj by byl přenášen k dalšímu zpracování a informace může vizualizovat třeba chytrý telefon, nebo i přímo čočka. „Výhoda fotoaparátu přímo v čočce je jasná: i sebekratší pohled stačí k zaznamenání obrazu přesně takového, kam se oko dívá, i bez otáčení hlavy,“ popisují vědci. „Vizualizovaná data tak mohou přesně korespondovat se scénou, na kterou se člověk dívá.“

„Obrazová data mohou být zpracována software, schopným z jedné nebo více fotografií detekovat tvary, barvy, tváře, objekty, pohyb,“ vysvětlují výzkumníci. Například na přechodu může systém varovat hlasem, že se blíží vozidlo a přejít není zrovna bezpečné. Využití vynálezu se nabízí široké. Kromě pomoci lidem s vadou zraku tu je celá paleta možností „rozšíření reality“ podobně, jako to již dnes umí Google Glass. Systém rozeznávání tváří může pomoci třeba policistům při běžných silničních kontrolách a pouhým pohledem dovnitř vozu překontrolovat databázi hledaných osob.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907