Návratová kapsle kosmické lodi Orion dorazila do Kennedyho centra

23.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

Poté co nová kosmická loď urazila přes 100 tisíc kilometrů vesmírem a 3 tisíce kilometrů po pevnině, se návratová kapsle Orionu v pátek 19. prosince vrátila zpět do Kennedyho vesmírného centra. Během prosincového testu bylo zaznamenáno 85 nejrůznějších měření a testů, které se nyní budou vyhodnocovat. Jednou z nejdůležitějších součástí nové kosmické lodi je jeho tepelný štít, který při návratu do atmosféry odolával teplotám přes 2 tisíce stupňů Celsia. Podle předběžných závěrů štít obstál nad očekávání.

Během testovací mise Orion spotřeboval mnohem méně paliva, než se čekalo. Ve svých nádržích měl 300 kilogramů hydrazinu a spotřeboval pouhých 90 kilogramů, inženýři přitom očekávali spotřebu zhruba dvojnásobnou. Hydrazin je jedovatá, silně zásaditá žíravina, přeprava návratové kapsle zpět do Kennedyho vesmírného centra proto podléhala nejpřísnějším bezpečnostním opatrřením.

 

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Ken Kremer

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Bitva na Kulikově poli 

Historie

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907