Návratová kapsle kosmické lodi Orion dorazila do Kennedyho centra

23.12.2014 - Martin Reichman


Reklama

Poté co nová kosmická loď urazila přes 100 tisíc kilometrů vesmírem a 3 tisíce kilometrů po pevnině, se návratová kapsle Orionu v pátek 19. prosince vrátila zpět do Kennedyho vesmírného centra. Během prosincového testu bylo zaznamenáno 85 nejrůznějších měření a testů, které se nyní budou vyhodnocovat. Jednou z nejdůležitějších součástí nové kosmické lodi je jeho tepelný štít, který při návratu do atmosféry odolával teplotám přes 2 tisíce stupňů Celsia. Podle předběžných závěrů štít obstál nad očekávání.

Během testovací mise Orion spotřeboval mnohem méně paliva, než se čekalo. Ve svých nádržích měl 300 kilogramů hydrazinu a spotřeboval pouhých 90 kilogramů, inženýři přitom očekávali spotřebu zhruba dvojnásobnou. Hydrazin je jedovatá, silně zásaditá žíravina, přeprava návratové kapsle zpět do Kennedyho vesmírného centra proto podléhala nejpřísnějším bezpečnostním opatrřením.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Ken Kremer

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907