Poté co nová kosmická loď urazila přes 100 tisíc kilometrů vesmírem a 3 tisíce kilometrů po pevnině, se návratová kapsle Orionu v pátek 19. prosince vrátila zpět do Kennedyho vesmírného centra. Během prosincového testu bylo zaznamenáno 85 nejrůznějších měření a testů, které se nyní budou vyhodnocovat. Jednou z nejdůležitějších součástí nové kosmické lodi je jeho tepelný štít, který při návratu do atmosféry odolával teplotám přes 2 tisíce stupňů Celsia. Podle předběžných závěrů štít obstál nad očekávání.
Během testovací mise Orion spotřeboval mnohem méně paliva, než se čekalo. Ve svých nádržích měl 300 kilogramů hydrazinu a spotřeboval pouhých 90 kilogramů, inženýři přitom očekávali spotřebu zhruba dvojnásobnou. Hydrazin je jedovatá, silně zásaditá žíravina, přeprava návratové kapsle zpět do Kennedyho vesmírného centra proto podléhala nejpřísnějším bezpečnostním opatrřením.
nasa.gov
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.