Kosmická loď Orion je hotová. Zkušební start je naplánován na prosinec

10.09.2014 - Martin Reichman

Kosmická loď Orion se po několika odkladech a zdrženích dočkala svého dokončení. Nyní čeká na své připojení k nosné raketě a první zkušební cestu na oběžnou dráhu Země


Reklama

Zbrusu nový posádkový modul kosmické lodi Orion je již hotový a pevně usazený na svém servisním modulu. Nyní bude převezen do jiné části Kennedyho vesmírného střediska k doplnění potřebného paliva a upevnění k nosné raketě Delta IV Heavy. Bude tak již kompletně vybaven před očekávaným testovacím letem na oběžnou dráhu Země, který je naplánován na prosinec tohoto roku.

Během zkušebního letu, s označením Exploration Flight Test-1vystoupá Orion 5 800 kilometrů nad povrch Země, tedy výš, než jakýkoli jiný modul za 40 let vesmírných letů a vrátí se na Zemi rychlostí přesahující 32 tisíc kilometrů za hodinu. Cílem tohoto zkušebního letu je především test nové generace telených štítů, které budou během přistání odolávat teplotě přes 2200 °C.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nhasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907