Kosmickou loď Dragon čeká zítra ostrý test: Absolvuje simulaci havárie

05.05.2015 - Martin Reichman

Zítra krátce po poledni čeká kosmickou loď Dragon V2 testovací start. Ve výšce 1500 metrů si vyzkouší systémy pro případ havárie


Reklama

Kosmická loď Dragon V2, která má do 2 let dopravovat astronauty k ISS, si zítra krátce po poledni (13:30 našeho času) vyzkouší funkčnost bezpečnostního systému přerušení startu. Test bude bezpilotní, v útrobách kosmické lodi ale budou na místech pro posádku figuríny vybavené senzory. 

Systém přerušení startu se využívá v případě poruchy nosné rakety nebo jiného nebezpečí na startovací rampě a během úvodních fází letu. V případě havárie dojde k aktivaci věžičky systému přerušení startu (LAS – Launch Abort System). Ta se společně s modulem pro posádku oddělí od servisního modulu a nosné rakety a odnese jej do bezpečné vzdálenosti. Poté se oddělí i LAS a modul pro posádku se snese k zemi na padácích.

Systém přerušení startu má tři raketové motory na pevná paliva - přerušovací motor (abort motor) je nejsilnější a v případě nouze odnáší modul pro posádku do bezpečí. Řídicí motor (attitude control motor) umožňuje natáčet kapsli a udržovat směr. Odhazovací motor (jettison motor) slouží k oddělení LAS od modulu pro posádku.

Dragon k zítřejšímu testu neponese raketa, ale odstartuje ze speciální testovací rampy. Do výšky 1500 metrů jej má vynést osm motorů a celý test by měl trvat zhruba 90 sekund.

  • Zdroj textu:

    SpaceX

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sibiř je dalším regionem, který tvrdě pociťuje dopady změny klimatu.

Věda

Jed Giulie Tofany prý byl bez chuti a zápachu, takže ho oběť v nápoji či pokrmu nepoznala. Kateřina Medicejská (vpravo) zase využila svatbu své dcery, na níž se sjelo množství lidí, k masakru protestantů.

Zajímavosti

Nově objevená skvrna se nalézá poblíž slavné Velké rudé skvrny Jupiteru.

Vesmír

Základní jednotkou je u dželad „rodina“ tvořená jedním samcem a několika samicemi

Příroda

Legendární německé „hakly“ našly uplatnění i v poválečné čs. armádě. Na snímku rekonstrukce bojů.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907