Kosmickou loď Dragon čeká zítra ostrý test: Absolvuje simulaci havárie

05.05.2015 - Martin Reichman

Zítra krátce po poledni čeká kosmickou loď Dragon V2 testovací start. Ve výšce 1500 metrů si vyzkouší systémy pro případ havárie


Reklama

Kosmická loď Dragon V2, která má do 2 let dopravovat astronauty k ISS, si zítra krátce po poledni (13:30 našeho času) vyzkouší funkčnost bezpečnostního systému přerušení startu. Test bude bezpilotní, v útrobách kosmické lodi ale budou na místech pro posádku figuríny vybavené senzory. 

Systém přerušení startu se využívá v případě poruchy nosné rakety nebo jiného nebezpečí na startovací rampě a během úvodních fází letu. V případě havárie dojde k aktivaci věžičky systému přerušení startu (LAS – Launch Abort System). Ta se společně s modulem pro posádku oddělí od servisního modulu a nosné rakety a odnese jej do bezpečné vzdálenosti. Poté se oddělí i LAS a modul pro posádku se snese k zemi na padácích.

Systém přerušení startu má tři raketové motory na pevná paliva - přerušovací motor (abort motor) je nejsilnější a v případě nouze odnáší modul pro posádku do bezpečí. Řídicí motor (attitude control motor) umožňuje natáčet kapsli a udržovat směr. Odhazovací motor (jettison motor) slouží k oddělení LAS od modulu pro posádku.

Dragon k zítřejšímu testu neponese raketa, ale odstartuje ze speciální testovací rampy. Do výšky 1500 metrů jej má vynést osm motorů a celý test by měl trvat zhruba 90 sekund.

Reklama

  • Zdroj textu:

    SpaceX

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907