Kosmičtí turisté zamíří na Měsíc. V upravené ruské lodi Sojuz

19.06.2014 - Tomáš Přibyl

To, že se turisté chystají na suborbitální lety do výšky okolo 100 km nad povrch Země, není žádná novinka. Ale že se chystá soukromá výprava na Měsíc, to je tak trochu bomba


Reklama

Firma Space Adventures s velkou pompou oznámila, že získala dva platící klienty, kteří má zájem obletět v modifikované ruské lodi Sojuz na Měsíc. Připomínáme, že Sojuz byl původně vyvíjen pro sovětský pilotovaný lunární program a jeho hlavní poslání uplynulých desítek let – doprava posádek na stanice – se stal jen jakousi „znouzectností“.

Cena za letenku by se přitom měla pohybovat okolo 150 milionů dolarů. Protože je loď Sojuz třímístná, mohou letět jen dva platící turisté a profesionální ruský kosmonaut. Loď Sojuz by vynesla stejnojmenná raketa, urychlovací stupeň pro let k Měsíci by pak zajistil nosič Proton.

Misi s dvojicí pasažérů by předcházela jedna zkušební (zřejmě bezpilotní). Ostrá výprava by trvala šest až osm dní, přičemž kolem našeho souputníka by loď pouze pasivně prolétala – nedokázala by přejít na jeho oběžnou dráhu. Od podepsání kontraktu do realizace by měly uplynout přibližně čtyři roky.

Proč je zpráva o existenci platících klientů na misi okolo Měsíce tak zajímavá? Firma mimo jiné neoznámila jejich jména, ale především – stejnou informaci vyslala do světa (a média ji pokaždé jako úchvatnou aktualitu převzala) v letech 2004, 2008, 2011 a 2012. Pokaždé přitom avizovala realizaci mise za čtyři roky…

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907