Kosmičtí turisté zamíří na Měsíc. V upravené ruské lodi Sojuz

19.06.2014 - Tomáš Přibyl

To, že se turisté chystají na suborbitální lety do výšky okolo 100 km nad povrch Země, není žádná novinka. Ale že se chystá soukromá výprava na Měsíc, to je tak trochu bomba


Reklama

Firma Space Adventures s velkou pompou oznámila, že získala dva platící klienty, kteří má zájem obletět v modifikované ruské lodi Sojuz na Měsíc. Připomínáme, že Sojuz byl původně vyvíjen pro sovětský pilotovaný lunární program a jeho hlavní poslání uplynulých desítek let – doprava posádek na stanice – se stal jen jakousi „znouzectností“.

Cena za letenku by se přitom měla pohybovat okolo 150 milionů dolarů. Protože je loď Sojuz třímístná, mohou letět jen dva platící turisté a profesionální ruský kosmonaut. Loď Sojuz by vynesla stejnojmenná raketa, urychlovací stupeň pro let k Měsíci by pak zajistil nosič Proton.

Misi s dvojicí pasažérů by předcházela jedna zkušební (zřejmě bezpilotní). Ostrá výprava by trvala šest až osm dní, přičemž kolem našeho souputníka by loď pouze pasivně prolétala – nedokázala by přejít na jeho oběžnou dráhu. Od podepsání kontraktu do realizace by měly uplynout přibližně čtyři roky.

Proč je zpráva o existenci platících klientů na misi okolo Měsíce tak zajímavá? Firma mimo jiné neoznámila jejich jména, ale především – stejnou informaci vyslala do světa (a média ji pokaždé jako úchvatnou aktualitu převzala) v letech 2004, 2008, 2011 a 2012. Pokaždé přitom avizovala realizaci mise za čtyři roky…

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 7/2014

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907