Reklama


Nikotin škodí: Kouření zvyšuje šanci onemocnění cukrovkou

14.06.2013 - Richard Guryča

Vědci z kalifornské univerzity došli k závěru, že riziko onemocnění diabetem a průvodní komplikace této rozšířené choroby zvyšuje u kuřáků především nikotin. Pro diabetiky tedy není řešením přesedlat například na elektronické cigarety či nikotinové náplasti


Reklama

Zvýšená škodlivost kouření pro pacienty s diabetem se považuje za dávno známý fakt. Je ověřeno, že u cukrovkářů zvyšuje kouření hladinu cukru v krvi a znásobuje nebezpečné komplikace související s diabetem. Tedy poškození zraku, nervů, selhání ledvin a srdeční potíže. Nová studie nyní potvrdila, že ze všech škodlivin, vznikajících při kouření cigaret, je pro diabetiky nejnebezpečnější samotný nikotin.

Xiao-Chuan Liu, profesor chemie na Kalifornské státní polytechnické univerzitě, představil výsledky své studie vzorků krve diabetických kuřáků. Zjistil, že nikotin, navázaný na lidskou krev, způsobil zvýšení hladiny hemoglobinu A1c (HbA1c) o téměř 35 %. Hemoglobin A1c je přitom standardní ukazatel obsahu krevního cukru v těle.

Podle profesora Liu ze studie vyplývá rovněž to, že pro kuřáky, kteří cukrovkou netrpí, je nebezpečí onemocnění diabetem vyšší, než se předpokládalo.

Studie navíc odhalila mimořádně závažný poznatek: náhradní nikotinové výrobky, tedy nejrůznější nikotinové náplasti a nikotin obsahující elektronické cigarety, představují pro diabetiky rovněž výrazné riziko. Vzhledem k tomu, že stále obsahují nikotin, je u těchto výrobků stejně pravděpodobné zvýšení hladiny hemoglobinu A1c jako při kouření cigaret.

Podle vědců je tak pro diabetiky jedinou možnou dobrou radou zcela se oprostit od závislosti na kouření a nedodávat nikotin do těla ani prostřednictvím žádné z náhražek. Ty sice eliminují škodliviny, vznikající hořením papíru a tabáku, ale před účinky nikotinu na zmíněný hemoglobin cukrovkáře neochrání.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Naprostá většina pacientů má potíže s jednou ze čtyř skupin podnětů. Jsou to zvířata (myši, hmyz, pavouci, hadi), prostředí či přírodní jevy (voda, výšky, bouřky), situace (pobyt ve stísněných prostorách), krev či zranění (například strach z injekcí, medicínských zákroků a podobně).

Zajímavosti
Revue

Papež Jan VIII. porodil přímo uprostřed procesí kardinálů na římské ulici Via Sacra.

Historie

Uran má tak výrazný sklon rotační osy, jako kdyby kolem Slunce „válel sudy“

Vesmír

Rak bahenní v přirozeném prostředí

Příroda

Nový robot si poradí s nábytkem IKEA

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907