Nikotin škodí: Kouření zvyšuje šanci onemocnění cukrovkou

14.06.2013 - Richard Guryča

Vědci z kalifornské univerzity došli k závěru, že riziko onemocnění diabetem a průvodní komplikace této rozšířené choroby zvyšuje u kuřáků především nikotin. Pro diabetiky tedy není řešením přesedlat například na elektronické cigarety či nikotinové náplasti


Reklama

Zvýšená škodlivost kouření pro pacienty s diabetem se považuje za dávno známý fakt. Je ověřeno, že u cukrovkářů zvyšuje kouření hladinu cukru v krvi a znásobuje nebezpečné komplikace související s diabetem. Tedy poškození zraku, nervů, selhání ledvin a srdeční potíže. Nová studie nyní potvrdila, že ze všech škodlivin, vznikajících při kouření cigaret, je pro diabetiky nejnebezpečnější samotný nikotin.

Xiao-Chuan Liu, profesor chemie na Kalifornské státní polytechnické univerzitě, představil výsledky své studie vzorků krve diabetických kuřáků. Zjistil, že nikotin, navázaný na lidskou krev, způsobil zvýšení hladiny hemoglobinu A1c (HbA1c) o téměř 35 %. Hemoglobin A1c je přitom standardní ukazatel obsahu krevního cukru v těle.

Podle profesora Liu ze studie vyplývá rovněž to, že pro kuřáky, kteří cukrovkou netrpí, je nebezpečí onemocnění diabetem vyšší, než se předpokládalo.

Studie navíc odhalila mimořádně závažný poznatek: náhradní nikotinové výrobky, tedy nejrůznější nikotinové náplasti a nikotin obsahující elektronické cigarety, představují pro diabetiky rovněž výrazné riziko. Vzhledem k tomu, že stále obsahují nikotin, je u těchto výrobků stejně pravděpodobné zvýšení hladiny hemoglobinu A1c jako při kouření cigaret.

Podle vědců je tak pro diabetiky jedinou možnou dobrou radou zcela se oprostit od závislosti na kouření a nedodávat nikotin do těla ani prostřednictvím žádné z náhražek. Ty sice eliminují škodliviny, vznikající hořením papíru a tabáku, ale před účinky nikotinu na zmíněný hemoglobin cukrovkáře neochrání.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti

Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907