Nikotin škodí: Kouření zvyšuje šanci onemocnění cukrovkou

14.06.2013 - Richard Guryča

Vědci z kalifornské univerzity došli k závěru, že riziko onemocnění diabetem a průvodní komplikace této rozšířené choroby zvyšuje u kuřáků především nikotin. Pro diabetiky tedy není řešením přesedlat například na elektronické cigarety či nikotinové náplasti


Reklama

Zvýšená škodlivost kouření pro pacienty s diabetem se považuje za dávno známý fakt. Je ověřeno, že u cukrovkářů zvyšuje kouření hladinu cukru v krvi a znásobuje nebezpečné komplikace související s diabetem. Tedy poškození zraku, nervů, selhání ledvin a srdeční potíže. Nová studie nyní potvrdila, že ze všech škodlivin, vznikajících při kouření cigaret, je pro diabetiky nejnebezpečnější samotný nikotin.

Xiao-Chuan Liu, profesor chemie na Kalifornské státní polytechnické univerzitě, představil výsledky své studie vzorků krve diabetických kuřáků. Zjistil, že nikotin, navázaný na lidskou krev, způsobil zvýšení hladiny hemoglobinu A1c (HbA1c) o téměř 35 %. Hemoglobin A1c je přitom standardní ukazatel obsahu krevního cukru v těle.

Podle profesora Liu ze studie vyplývá rovněž to, že pro kuřáky, kteří cukrovkou netrpí, je nebezpečí onemocnění diabetem vyšší, než se předpokládalo.

Studie navíc odhalila mimořádně závažný poznatek: náhradní nikotinové výrobky, tedy nejrůznější nikotinové náplasti a nikotin obsahující elektronické cigarety, představují pro diabetiky rovněž výrazné riziko. Vzhledem k tomu, že stále obsahují nikotin, je u těchto výrobků stejně pravděpodobné zvýšení hladiny hemoglobinu A1c jako při kouření cigaret.

Podle vědců je tak pro diabetiky jedinou možnou dobrou radou zcela se oprostit od závislosti na kouření a nedodávat nikotin do těla ani prostřednictvím žádné z náhražek. Ty sice eliminují škodliviny, vznikající hořením papíru a tabáku, ale před účinky nikotinu na zmíněný hemoglobin cukrovkáře neochrání.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907