Kouzelná rýže, která roste na suchu

28.06.2013 - David Bimka

Americký vědecký tým přišel s poznatky, které možná povedou k možnosti pěstovat rýži, odolnou vůči extrémním výkyvům počasí. Ať už půjde o záplavy nebo naopak sucha


Reklama

Rýže potřebuje ke svému růstu množství vody. Příliš mnoho vody po delší dobu ovšem škodí a když dojde za záplavy, většina sazenic jednoduše shnije. Před pěti lety se vědcům z kalifornské univerzity podařilo identifikovat gen, který – patřičně upravený – dokáže uchovat rýži i když zůstane více, než dva týdny pod vodou. Nyní přišli na to, že podobný gen dokáže tutéž věc, jen naruby. Umí ochránit rýži i v případě, že je vystavená úplnému suchu.

Je to průlomový poznatek už proto, že na tuto plodinu se spoléhají téměř tři miliardy lidí. Velká část z nich přitom žije v oblastech s extrémním počasím, jehož kolísání se pravidelně stává zdrojem zbídačení a hladomorů. Podle odhadů ztratí farmáři v jihovýchodní Asii v přepočtu okolo patnácti až dvaceti miliard korun ročně a škody postihují především ty nejchudší, kteří mají pole v nejhorších a nejvíce rizikových oblastech.

Pokusy ukázaly, že rýže vybavená nově upraveným genem je schopná velmi rychle se vzpamatovat po periodě úplného sucha. Její kolegyně bez takto upravené struktury prostě uschly. Nová varianta rýže zkombinovaná s už ověřeným vylepšením proti povodním by se mohla stát hlavním zdrojem obživy pro jednu třetinu světové populace.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907