Kouzelná rýže, která roste na suchu

28.06.2013 - David Bimka

Americký vědecký tým přišel s poznatky, které možná povedou k možnosti pěstovat rýži, odolnou vůči extrémním výkyvům počasí. Ať už půjde o záplavy nebo naopak sucha


Reklama

Rýže potřebuje ke svému růstu množství vody. Příliš mnoho vody po delší dobu ovšem škodí a když dojde za záplavy, většina sazenic jednoduše shnije. Před pěti lety se vědcům z kalifornské univerzity podařilo identifikovat gen, který – patřičně upravený – dokáže uchovat rýži i když zůstane více, než dva týdny pod vodou. Nyní přišli na to, že podobný gen dokáže tutéž věc, jen naruby. Umí ochránit rýži i v případě, že je vystavená úplnému suchu.

Je to průlomový poznatek už proto, že na tuto plodinu se spoléhají téměř tři miliardy lidí. Velká část z nich přitom žije v oblastech s extrémním počasím, jehož kolísání se pravidelně stává zdrojem zbídačení a hladomorů. Podle odhadů ztratí farmáři v jihovýchodní Asii v přepočtu okolo patnácti až dvaceti miliard korun ročně a škody postihují především ty nejchudší, kteří mají pole v nejhorších a nejvíce rizikových oblastech.

Pokusy ukázaly, že rýže vybavená nově upraveným genem je schopná velmi rychle se vzpamatovat po periodě úplného sucha. Její kolegyně bez takto upravené struktury prostě uschly. Nová varianta rýže zkombinovaná s už ověřeným vylepšením proti povodním by se mohla stát hlavním zdrojem obživy pro jednu třetinu světové populace.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907