Kouzelná rýže, která roste na suchu

28.06.2013 - David Bimka

Americký vědecký tým přišel s poznatky, které možná povedou k možnosti pěstovat rýži, odolnou vůči extrémním výkyvům počasí. Ať už půjde o záplavy nebo naopak sucha


Reklama

Rýže potřebuje ke svému růstu množství vody. Příliš mnoho vody po delší dobu ovšem škodí a když dojde za záplavy, většina sazenic jednoduše shnije. Před pěti lety se vědcům z kalifornské univerzity podařilo identifikovat gen, který – patřičně upravený – dokáže uchovat rýži i když zůstane více, než dva týdny pod vodou. Nyní přišli na to, že podobný gen dokáže tutéž věc, jen naruby. Umí ochránit rýži i v případě, že je vystavená úplnému suchu.

Je to průlomový poznatek už proto, že na tuto plodinu se spoléhají téměř tři miliardy lidí. Velká část z nich přitom žije v oblastech s extrémním počasím, jehož kolísání se pravidelně stává zdrojem zbídačení a hladomorů. Podle odhadů ztratí farmáři v jihovýchodní Asii v přepočtu okolo patnácti až dvaceti miliard korun ročně a škody postihují především ty nejchudší, kteří mají pole v nejhorších a nejvíce rizikových oblastech.

Pokusy ukázaly, že rýže vybavená nově upraveným genem je schopná velmi rychle se vzpamatovat po periodě úplného sucha. Její kolegyně bez takto upravené struktury prostě uschly. Nová varianta rýže zkombinovaná s už ověřeným vylepšením proti povodním by se mohla stát hlavním zdrojem obživy pro jednu třetinu světové populace.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Detail křídla s osmi řízenými střelami Ataka-V a raketnicí pro 20 neřízených střel S-8.

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907