Kovový kompozit, který je tak lehký, že plave

13.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nový materiál z hořčíkové slitiny a karbidu křemíku plave na vodě a zároveň je velmi pevný a odolný vůči žáru


Reklama

Kompozity s kovovou matricí se skládají z kovu a dalšího materiálu. Jejich kombinací vznikají nové materiály s podivuhodnými vlastnostmi. Vědci nedávno předvedli nový kovový kompozit, který je tak lehký, že plave na vodě.

Kovové kompozity jsou už známé dlouho, žádný ale zatím neplaval. Tenhle je vytvořený z hořčíkové slitiny, která je prošpikovaná pevnými a přitom lehkými dutými částicemi karbidu křemíku. Díky tomuto složení má nový materiál o něco málo nižší hustotu než voda, takže plave. Zároveň je ale natolik pevný a odolný, že odolává drsným podmínkách na moři anebo třeba uvnitř motoru, kde dobře zvládá velký žár. Vlastnosti tohoto materiálu lze také ovlivnit množstvím přidaných částic karbidu křemíku, kterých může být méně, anebo více.

S dotyčným materiálem si lze představit spoustu zajímavých aplikací. Na obzoru jsou lodě nebo obojživelná vozidla či letadla, která se nepotopí navzdory těžkému poškození, nové motory, lehké a odolné konstrukce a další věci. První prototypy založené na novém materiálu by se měly objevit do tří let.

  • Zdroj textu:

    New York University

  • Zdroj fotografií: NYU Polytechnic School of Engineering

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907