Kovový kompozit, který je tak lehký, že plave

13.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nový materiál z hořčíkové slitiny a karbidu křemíku plave na vodě a zároveň je velmi pevný a odolný vůči žáru


Reklama

Kompozity s kovovou matricí se skládají z kovu a dalšího materiálu. Jejich kombinací vznikají nové materiály s podivuhodnými vlastnostmi. Vědci nedávno předvedli nový kovový kompozit, který je tak lehký, že plave na vodě.

Kovové kompozity jsou už známé dlouho, žádný ale zatím neplaval. Tenhle je vytvořený z hořčíkové slitiny, která je prošpikovaná pevnými a přitom lehkými dutými částicemi karbidu křemíku. Díky tomuto složení má nový materiál o něco málo nižší hustotu než voda, takže plave. Zároveň je ale natolik pevný a odolný, že odolává drsným podmínkách na moři anebo třeba uvnitř motoru, kde dobře zvládá velký žár. Vlastnosti tohoto materiálu lze také ovlivnit množstvím přidaných částic karbidu křemíku, kterých může být méně, anebo více.

S dotyčným materiálem si lze představit spoustu zajímavých aplikací. Na obzoru jsou lodě nebo obojživelná vozidla či letadla, která se nepotopí navzdory těžkému poškození, nové motory, lehké a odolné konstrukce a další věci. První prototypy založené na novém materiálu by se měly objevit do tří let.

  • Zdroj textu:

    New York University

  • Zdroj fotografií: NYU Polytechnic School of Engineering

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dvojice nejvyšších kamčatských sopek: zleva vzdálenější Ključevskaja (4 750 metrů) a bližší vulkán Kamen (4 575 metrů), který je už neaktivní.

Zajímavosti
Vesmír

Lidé v Japonsku věřili, že nindžové jsou něco jako smrtící plyn: lehčí než vzduch, schopní protáhnout se klíčovou dírkou a neviditelní…

Historie

Dobře vyvinuté zadní končetiny sloužily klokanomyším ke skákání.

Příroda
Zajímavosti

Model pravěkého tučňáka v životní velikosti

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907