Kovový kompozit, který je tak lehký, že plave

13.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nový materiál z hořčíkové slitiny a karbidu křemíku plave na vodě a zároveň je velmi pevný a odolný vůči žáru


Reklama

Kompozity s kovovou matricí se skládají z kovu a dalšího materiálu. Jejich kombinací vznikají nové materiály s podivuhodnými vlastnostmi. Vědci nedávno předvedli nový kovový kompozit, který je tak lehký, že plave na vodě.

Kovové kompozity jsou už známé dlouho, žádný ale zatím neplaval. Tenhle je vytvořený z hořčíkové slitiny, která je prošpikovaná pevnými a přitom lehkými dutými částicemi karbidu křemíku. Díky tomuto složení má nový materiál o něco málo nižší hustotu než voda, takže plave. Zároveň je ale natolik pevný a odolný, že odolává drsným podmínkách na moři anebo třeba uvnitř motoru, kde dobře zvládá velký žár. Vlastnosti tohoto materiálu lze také ovlivnit množstvím přidaných částic karbidu křemíku, kterých může být méně, anebo více.

S dotyčným materiálem si lze představit spoustu zajímavých aplikací. Na obzoru jsou lodě nebo obojživelná vozidla či letadla, která se nepotopí navzdory těžkému poškození, nové motory, lehké a odolné konstrukce a další věci. První prototypy založené na novém materiálu by se měly objevit do tří let.

  • Zdroj textu:

    New York University

  • Zdroj fotografií: NYU Polytechnic School of Engineering

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907