Reklama


Koželužny ve Fesu: Sídlo starých řemeslníků

29.08.2013 - redakce 100+1


Reklama

Fes, třetí největší marocké město, ležící v severní části země se mezi zahraničními návštěvníky těší velké oblibě. A to hned z několika důvodů. Jako nejstarší a nejvýznamnějším ze čtyř královských měst Maroka se Fes pyšní nádhernou architekturou, navíc je pověstné i množství řemesel, která se zde dodnes provozují. Zatímco nejrůznější technologie se ve světě v průběhu tisíce let měnily a zdokonalovaly, ve Fesu se jakoby zastavil čas. K žádným velkým změnám zde nedošlo a vše se vyrábí podle starých zvyků. Kůže se například při zpracování neošetřuje žádnými moderními chemickými látkami a k jejímu čištění se používá výhradně hašené vápno jako za starých časů. Měkčí se většinou holubím nebo psím trusem a solí. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907