Koželužny ve Fesu: Sídlo starých řemeslníků

29.08.2013 - redakce 100+1


Reklama

Fes, třetí největší marocké město, ležící v severní části země se mezi zahraničními návštěvníky těší velké oblibě. A to hned z několika důvodů. Jako nejstarší a nejvýznamnějším ze čtyř královských měst Maroka se Fes pyšní nádhernou architekturou, navíc je pověstné i množství řemesel, která se zde dodnes provozují. Zatímco nejrůznější technologie se ve světě v průběhu tisíce let měnily a zdokonalovaly, ve Fesu se jakoby zastavil čas. K žádným velkým změnám zde nedošlo a vše se vyrábí podle starých zvyků. Kůže se například při zpracování neošetřuje žádnými moderními chemickými látkami a k jejímu čištění se používá výhradně hašené vápno jako za starých časů. Měkčí se většinou holubím nebo psím trusem a solí. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907