Reklama


Král císařem: Prohlášení sjednoceného Německa

18 . 1 . 1871

Reklama

18. leden znamenal v dějinách pruského mocnářství doslova magické datum pro vzestup prestiže jeho protagonistů. Roku 1871, přesně sto sedmdesát let poté, co jeho děd Fridrich I. přijal královskou korunu, byl Vilém I. prohlášen prvním německým císařem.

Přijetí významného titulu bylo o to kurióznější, že se neuskutečnilo na domácí půdě, ale v srdci znepřátelené Francie – v Zrcadlovém sále ve Versailles. Celé události předcházela série válečných konfliktů, které Prusko katapultovaly mezi evropské mocenské špičky. Ambice vzkvétající militaristické země narazily na odpor francouzského císařství, které nebylo ochotné upustit od své role diplomatického strážce evropských poměrů. A tak se v letních měsících roku 1870 rozezněl hřmot zbraní, v němž se stalo Prusko hlavním dirigentem. Na důkaz úspěchu politiky „krve a železa“ byl pruský král proklamován německým císařem. Byly položeny stavební kameny pro sjednocené Německo, ale také pro zapřísáhlé nepřátelství mezi oběma velmocemi.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

První osmanští vojáci se objevili před Vídní 21. září 1529. Hlavní osmanské vojsko dorazilo o pět dnů později.

Historie
Revue

Griffithova observatoř z ptačí perspektivy.

Zajímavosti

Hlavní příčinu rakoviny vaječníků dosud lékaři neznají, v časných stádiích nejsou téměř žádné příznaky a nádory tak často bývají odhaleny náhodně.

Věda

Magické graffiti v soutěsce Creswell Crags

Věda

Hyády. Nejjasnější oranžová hvězda je Aldebaran, který do hvězdokupy nepatří

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907