Král císařem: Prohlášení sjednoceného Německa

18 . 1 . 1871

Reklama

18. leden znamenal v dějinách pruského mocnářství doslova magické datum pro vzestup prestiže jeho protagonistů. Roku 1871, přesně sto sedmdesát let poté, co jeho děd Fridrich I. přijal královskou korunu, byl Vilém I. prohlášen prvním německým císařem.

Přijetí významného titulu bylo o to kurióznější, že se neuskutečnilo na domácí půdě, ale v srdci znepřátelené Francie – v Zrcadlovém sále ve Versailles. Celé události předcházela série válečných konfliktů, které Prusko katapultovaly mezi evropské mocenské špičky. Ambice vzkvétající militaristické země narazily na odpor francouzského císařství, které nebylo ochotné upustit od své role diplomatického strážce evropských poměrů. A tak se v letních měsících roku 1870 rozezněl hřmot zbraní, v němž se stalo Prusko hlavním dirigentem. Na důkaz úspěchu politiky „krve a železa“ byl pruský král proklamován německým císařem. Byly položeny stavební kameny pro sjednocené Německo, ale také pro zapřísáhlé nepřátelství mezi oběma velmocemi.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907