Reklama


Král císařem: Prohlášení sjednoceného Německa

18 . 1 . 1871

Reklama

18. leden znamenal v dějinách pruského mocnářství doslova magické datum pro vzestup prestiže jeho protagonistů. Roku 1871, přesně sto sedmdesát let poté, co jeho děd Fridrich I. přijal královskou korunu, byl Vilém I. prohlášen prvním německým císařem.

Přijetí významného titulu bylo o to kurióznější, že se neuskutečnilo na domácí půdě, ale v srdci znepřátelené Francie – v Zrcadlovém sále ve Versailles. Celé události předcházela série válečných konfliktů, které Prusko katapultovaly mezi evropské mocenské špičky. Ambice vzkvétající militaristické země narazily na odpor francouzského císařství, které nebylo ochotné upustit od své role diplomatického strážce evropských poměrů. A tak se v letních měsících roku 1870 rozezněl hřmot zbraní, v němž se stalo Prusko hlavním dirigentem. Na důkaz úspěchu politiky „krve a železa“ byl pruský král proklamován německým císařem. Byly položeny stavební kameny pro sjednocené Německo, ale také pro zapřísáhlé nepřátelství mezi oběma velmocemi.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Japonská sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu.

Vesmír

Diamantový kopeček

Black Diamond
podnik: Scoopi Café | cena: 18 407 Kč

Nejdražší kopeček zmrzliny vám naservírují v dubajském podniku Scoopi Café, a to aniž by pochutina předtím čekala v mrazáku – na počkání ji tam vyrábějí pomocí tekutého dusíku. Základ delikatesy, jež dostala jméno Black Diamond, tvoří vanilkové lusky dovezené z Madagaskaru. Jedinečnost dál dotváří nejdražší šafrán planety pěstovaný v Íránu a hoblinky černých lanýžů z italské oblasti Alba. Kopeček se sype vločkami 23karátového zlata a podává se v ručně vyrobené misce Versace a se stříbrnou lžičkou – obojí si přitom můžete nechat. 

Revue

Při ekologickém pohřbu vznikne hromada kvalitní zeminy, do které je možné zasadit strom, či jinak uctít mrtvého.

Věda
Historie

B-52 Stratofortress útočí na cíle ve Vietnamu

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907