Králové ošklivosti: Sliznatá ryba a podivný lemur

30.10.2013 - Kateřina Vašků

Živoucí hromádka slizu z mořských hlubin nebo poloopice jako vystřižená z hororového snímku. Některým tvorům se evoluce doslova vysmála a známky fyzické krásy – minimálně pohledem člověka – na nich nenajdeme ani při nejlepší vůli


Reklama

Rosolovitá ryba

Sliznatá ryba Psychrolutes marcidus, obecně známá jako blobfish, obývá australské, novozélandské a tasmánské vody. A patří bezpochyby k nejošklivějším tvorům, jaké kdy planeta stvořila. Vzhledem vzdáleně připomíná obličej obézního člověka s malýma očima a znechuceným výrazem. V těle tohoto zvláštního tvora nenajdete jedinou kost nebo sval – je tvořeno výhradně rosolovitou tkání. Ta rybě umožňuje přežít v extrémních hloubkách, kde je tlak vody mnohem vyšší než u hladiny. Růžově nebo šedě zbarvená blobfish obývá mořská dna v hloubce do 1 200 m. Lidské oko tak zůstává její „krásy“ obvykle ušetřeno, nepočítáme-li momenty, kdy je omylem vylovena při zátazích na jiné, chutnější druhy. Právě sítě tažené těsně nad mořským dnem pro lov humrů a krabů jsou pro ni největším nepřítelem a její budoucnost je vážně ohrožena.

Nepovedený lemur

Když se nadělovala zvířecí krása, ksukol ocasatý se zřejmě v důsledku své přirozené lenivosti nedostavil. O této vzácné samotářské poloopici obývající ostrov Madagaskar si vědci dlouho mysleli, že jde ve skutečnosti o veverku, a zařazovali ji tak mezi hlodavce.

Tělo Daubentonia madagascariensis dosahuje délky 40 cm a jeho krátký krk „zdobí“ nepřirozeně velká hlava s velkými ušními boltci připomínajícími netopýra. Drobná vytřeštěná očka lemují tmavé kruhy a temeno hlavy je ozdobeno prapodivnou srstí, která neustále odstává. Dílo zkázy nešťastně dovršují končetiny s nepřirozeně dlouhými prsty a huňatý ocas budící zdání, že je vypůjčený od jiného živočicha. Jako by si byl svého vzhledu vědom, žije tento druh lemura především v noci a světlu se vyhýbá jako čert kříži. Možná se však také vyhýbá místním domorodcům, mezi nimiž byla dlouho rozšířena pověra, že pokud tato poloopice známá místním jako aye-aye ukáže na někoho prostředníčkem, dotyčný zanedlouho zemře. Jakmile je nějaký aye-aye spatřen, obvykle nevyvázne živý.

V přírodě je výskyt ksukola poměrně vzácný a v poslední době ještě klesá hlavně v důsledku devastace jeho přirozeného prostředí. Na záchranu této „nepovedené“ poloopice bylo proto zřízeno několik rezervací, například na ostrůvku Nosy Mangabe.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Solar Orbiter má panely s rozpětím 18 metrů a váží 1,8 tuny. Na palubě nese deset měřicích přístrojů a okolo Slunce bude obíhat do roku 2027.

Vesmír

Slovenský prezident Jozef Tiso s Adolfem Hitlerem.

Historie

Vyvolávací cena státovky je jeden milion korun. „Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ uvádí Aleš Kohout spolumajitel aukční společnosti. Naposledy se ve veřejné nabídce tato bankovka objevila v květnu 1994 a vydražila se za 280 000 Kč. 

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907