Krásy Nového Zélandu: Dar tekutých smaragdů

15.06.2016 - redakce Přírody

Mnohá místa dnešního novozélandského národního parku Tongariro mají od dávných dob zvláštní význam pro zdejší maorskou populaci.


Reklama

Na konci roku 1887 věnoval maorský náčelník Te Heuheu Tukino IV. (Horonuku) posvátnou oblast britské koruně pod podmínkou, že zde bude zřízeno chráněné území. Chtěl tak prozřetelně zajistit, že se země jeho předků dočká ohleduplného zacházení. K náčelníkem nabízené půdě o rozloze cca 26 km2 byla novozélandským parlametem přidána další země a v roce 1894 byl vyhlášen park o velikosti 253 km2, jenž byl později rozšířen na 586 km2 (rok 1922) a nakonec na 796 km2 (1975).

TIP: Zapovězená divočina za oponou neznámého Ruska

V roce 1993 se park podle nově stanovených kriterií stal prvním místem zapsaným na seznam kuturně-přírodního dědictví UNESCO. Nacházejí se zde aktivní i vyhaslé sopky, široká škála ekosystémů a několik fascinujících přírodních scenérií. Jednou z nich bezesporu jsou smaragdová jezera na hoře Tongariro, která jsou zachycena na těchto snímcích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/7-8

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907