Kráter Odysseus na Saturnově měsíci Tethys: Na Zemi by byl velký jako Afrika

12.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Tethys je malý měsíc s průměrem jen lehce převyšujícím tisíc kilometrů, který krouží ve vázané rotaci zhruba 300 tisíc kilometrů od Saturnu. Tento studený a značně zjizvený měsíc je velmi podobný sesterským měsícům Dione a Rhea, v porovnání s nimi má ale na svém povrchu méně kráterů. Vědci předpokládají, že méně členitý povrch měsíce Tethys je dán slapovými silami Saturnu, které jej ve formativní fázi ovlivňovaly déle než vzdálenější měsíce. Nejvýraznějším kráterem je kráter Odysseus, který dominuje západní polokouli a má průměr 450 kilometrů, což je průměr téměř dvou pětin celého měsíce. Srovnatelně velký kráter na Zemi by byl velký zhruba jako celá Afrika.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907