Křesťanská „Mekka“ poutníků: Bazilika v Aparecidě

30.12.2013 - Dagmar Kulaviaková

Loni sem zavítalo více než jedenáct milionů věřících. Bazilika v brazilské Aparecidě není architektonickým skvostem, její zajímavost však tkví v duchovní síle. Je zasvěcena patronce země Panně Marii z Aparecidy a představuje jedno z nejvýznamnějších mariánských míst na světě


Reklama

Proslulost jí mezi křesťanskými poutníky získal příběh, který se začal psát v roce 1717. Tehdy zde na řece Paraiba rybařili tři muži, ale nedařilo se jim. V síti se nezachytila ani jedna rybka, a jejich jediným úlovkem tak byla zhruba čtyřicet centimetrů vysoká terakotová soška s odlomenou hlavou. Při dalším pokusu vylovili malou hlavičku. Když ji přiložili k nalezenému tělu, zjistili, že se jedná o sošku Neposkvrněného Početí Panny Marie. Při třetím nahození byla síť najednou plná ryb a dařilo se jim i nadále. Brzy se tedy začalo mluvit o aparecidském zázraku a v osadě vznikla malá kaple.

„Mekka“ poutníků

Věřících postupně přibývalo, takže kapličku postupně nahradily větší kostely, až se nakonec v roce 1955 začala stavět bazilika národní svatyně Panny Marie (Basílica do Santuário Nacional de Nossa Senhora Aparecida). Tento velkolepý svatostánek, který v roce 1980 vysvětil papež Jan Pavel II., se nachází mezi Rio de Janeirem a Sao Paulem a pojme na 45 tisíc lidí. Je postaven v romanizujícím stylu ve tvaru řeckého kříže a díky svým rozměrům – délce 188 m, šířce 183 m, výšce věže 102 m a rozloze 18 000 m² – se považuje za druhou největší křesťanskou budovu na světě. U brazilské baziliky bývá nejrušněji 12. října, kdy sem kvůli svátku Panny Marie z Aparecidy přijíždí na sto tisíc poutníků.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907