Průhledné kameny: Mohou mít křišťály léčivou moc?

04.06.2013 - Hana Laudátová

Název minerálu pochází z řeckého slova chrystallos – led. Křišťál byl odpradávna oblíbenou surovinou k výrobě nástrojů i ozdobných předmětů

<p>Panda stráví naprostou většinu dne spaním nebo pojídáním bambusu a následným vyměšováním.</p>

Panda stráví naprostou většinu dne spaním nebo pojídáním bambusu a následným vyměšováním.


Reklama

Již římský přírodovědec Plinius Starší (23–79 n. l.) popsal vznik křišťálu následujícím způsobem: „Hluboko a vysoko v horách panuje natolik věčná a silná zima, že dokáže vodu proměnit v led, který neroztaje ani za těch nejvyšších teplot.“ Tato představa křišťálu coby zkamenělého ledu přežila až do 17. století. Název křišťál byl v českých zemích používán již od 14. století, později v době národního obrození mu bylo přisouzeno jméno „prohledeň“. To se však u odborné, ani u širší veřejnosti nikdy neujalo.

Tajemstvím oplývají zejména posvátné obřadní předměty, například křišťálové lebky prastarých Mayů či Aztéků staré asi 3 600 let. Protože povrch těchto kultovních předmětů nenese zřetelné stopy po opracování, není otázka jejich výroby stále jednoznačně dořešena. Je možné, že vznikaly v rukou několika generací po dobu až 300 let. V mnoha kulturách byl křišťál používán k vymítání ďábla či zlých démonů, pomocí křišťálových čoček byly zapalovány posvátné ohně, řeckým ženám měl náhrdelník z tohoto minerálu zajistit dostatek mateřského mléka, rozdrcený křišťál byl ve středověku podáván při průjmu či úplavici. Oblázek bezbarvého křemene prý pouhým přiložením na jazyk zaháněl žízeň a krystal křišťálu se v přítomnosti čarodějnic nebo upírů zaručeně zakalil. Člověka pijícího z křišťálové číše nikdy nebolely zuby a jako indikátor jedů působil přinejmenším stejně dobře jako vzácný roh jednorožce. Proslavené křišťálové koule staří Řekové začali využívat k věštění budoucnosti, i když původně sloužily k ochlazování rukou. Křišťál se stal také oblíbeným amuletem proti závrati při horských výstupech – v 17. století jej proto Němci nazývali závratníkem.

Nádherné křišťálové drúzy (srůst krystalů na společném podkladu) jsou známé především z alpských nalezišť v tzv. „křišťálových sklepích“. Dosud největší známá drúza křišťálu měřící 3×2 m a vážící 7 800 kg byla v roce 1981 nalezena na lokalitě Hot Springs v Arkansasu (USA). Její dobývání a vytažení na povrch trvalo téměř tři měsíce. Zmínit musíme také dokonale čisté křišťály na trhlinách bílého carrarského mramoru a na trhu ceněné tzv. marmarošské diamanty, což jsou v podstatě neobyčejně čisté oboustranně ukončené krystaly křišťálu, pojmenované podle původní lokality Marmaroš na Ukrajině. Křišťály z nalezišť na území České republiky také dokáží překvapit jak svou krásou, tak velikostí. Známá je lokalita Dražíč u Bechyně, na Moravě jsou to především nálezy ze Staré Červené Vody, Vernířovic nebo až tři čtvrtě metru velké krystaly z lokality Velká Kraš na Jesenicku.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907