Reklama


Křišťálová noc

9 . 11 . 1938

Reklama

V noci z 9. na 10. listopadu 1938 se ulicemi Německa a jím připojených oblastí nesl zvuk tříštícího se skla. Židovští občané bezbranně sledovali, jakjsou ničeny a rabovány jejich synagogy, školy a obchody. Začala Křišťálová noc.

Během tohoto protižidovského pogromu zaútočily německé oddíly na židovské instituce a majetek. Záminkou byl atentát židovského mladíka Herschela Grynszpana na úředníka německého velvyslanectví Ernsta vom Ratha. Události této listopadové noci byly počátkem systematické perzekuce židovského obyvatelstva a zahájily holocaust.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907