Kriticky ohroženého tchoře černonohého zachraňuje zmražené sperma

16.08.2015 - Stanislav Mihulka

Nejvzácnějšímu savci severní Ameriky pomohlo sperma samce, který zemřel před 20 lety. Stal se otcem osmi pěkných potomků


Reklama

Tchoř černonohý (Mustela nigripes) bývá považován za nejvzácnějšího savce severní Ameriky. V roce 1985 jich zbylo posledních 18. Zachránil je sice tehdy odchov v zajetí a dnes už jich je zase podstatně víc, velmi malý počet se ale podepsal na jejich genetické diverzitě. Není moc velká.

Vědci se rozhodli, že genetickou diverzitu tchořů černonohých vylepší použitím stroje času. Měli totiž k dispozici zmražené sperma samce, který žil v době největší krize tchořů černonohých a zemřel zhruba před 20 lety. Po celou tu dobu bylo sperma uloženo v kapalném dusíku o teplotě mínus 196 °C.

Se vzácným spermatem nebylo možné moc plýtvat, takže badatelé nejprve vyzkoušeli zamýšlený postup na blízce příbuzných fretkách a tchořích stepních. Nakonec všechno dopadlo a výsledkem je osm roztomilých mláďat tchoře černonohého.

  • Zdroj textu:

    Lincoln Park Zoo, Animal Conservation

  • Zdroj fotografií: USFWS Mountain Prairie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907