Kriticky ohroženého tchoře černonohého zachraňuje zmražené sperma

16.08.2015 - Stanislav Mihulka

Nejvzácnějšímu savci severní Ameriky pomohlo sperma samce, který zemřel před 20 lety. Stal se otcem osmi pěkných potomků


Reklama

Tchoř černonohý (Mustela nigripes) bývá považován za nejvzácnějšího savce severní Ameriky. V roce 1985 jich zbylo posledních 18. Zachránil je sice tehdy odchov v zajetí a dnes už jich je zase podstatně víc, velmi malý počet se ale podepsal na jejich genetické diverzitě. Není moc velká.

Vědci se rozhodli, že genetickou diverzitu tchořů černonohých vylepší použitím stroje času. Měli totiž k dispozici zmražené sperma samce, který žil v době největší krize tchořů černonohých a zemřel zhruba před 20 lety. Po celou tu dobu bylo sperma uloženo v kapalném dusíku o teplotě mínus 196 °C.

Se vzácným spermatem nebylo možné moc plýtvat, takže badatelé nejprve vyzkoušeli zamýšlený postup na blízce příbuzných fretkách a tchořích stepních. Nakonec všechno dopadlo a výsledkem je osm roztomilých mláďat tchoře černonohého.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Lincoln Park Zoo, Animal Conservation

  • Zdroj fotografií: USFWS Mountain Prairie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907