Kritický okamžik pro MAVEN: Jak probíhá vstup na oběžnou dráhu Marsu

22.09.2014 - Martin Reichman

Americká sonda po 10 měsících dorazila k Marsu. Následně ji čekala nejsložitější část celé mise - vstup na oběžnou dráhu rudé planety (video)


Reklama

Aktualizováno: Sonda MAVEN byla Marsem úspěšně zachycena!

Dvě zcela výjimečné události se v tomto týdnu odehrají na oběžné dráze Marsu. V noci z neděle na pondělí se k rudé planetě přiblíží americká sonda MAVEN, o tři dny později se o totéž pokusí i první indická sonda MOM. Na obě sondy čeká nelehký úkol – „zachytit se“ na oběžné dráze Marsu.

MAVEN, která dorazí jako první, musí po sblížení s Marsem na 33 minut zažehnout své motory a upravit svou rychlost tak, aby ji gravitační síla rudé planety nasměřovala na svou eliptickou oběžnou dráhu. K zažehnutí motorů by mělo dojít přibližně ve výšce 380 kilometrů na severním pólem Marsu a sonda při něm spotřebuje přibližně polovinu svého paliva. Pokud se vše zdaří podle plánu, MAVEN tento manévr nasměruje na 35hodinovou eliptickou dráhu Marsu. Později sonda upraví svou trajektorii tak, aby rudou planetu obkroužila jednou za 4 a půl hodiny. MAVEN by poté měla atmosféru Marsu zkoumat nejméně celý rok.

Musí to vyjít napoprvé

Přestože vědci věří v úspěch, připomínají, že MAVEN i MOM mají na zachycení pouze jeden pokus, statistiky přitom příliš optimistické nejsou. Pouze 50% všech pokusů o výzkum Marsu skončil úspěchem. Úspěšnost ale strmě roste zejména v posledních letech. Většina nepodařených misí se datuje do 60. let, včetně několika nezdařených pokusů tehdejšího Sovětského svazu. Poslední nezdařené mise pod hlavičkou NASA – Mars Climate Orbiter a Mars Polar Lander jsou již více než 15 let staré.

Úprava rychlosti ale není jedinou překážkou, která na obě sondy čeká. Vzhledem k obrovské vzdálenosti se inženýři v řídících střediscích budou muset vypořádat i se zhruba 24minutovým zpožděním v komunikaci. Tak dlouho totiž trvá, než data ze sondy doputují na Zemi.    

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907