Krutá i nádherná: Kamčatská sopka Ploskij Tolbačik

13.09.2014 - redakce 100+1


Reklama

Aktivní sopku by většinou považovali lidé za přírodní neštěstí, ale na dálném východě Ruska se stala turistickou atrakcí. Tolbačik je 3 682 metrů vysoká, převážně čedičová štítová sopka, nacházející se na jižním okraji vulkanického masivu Ključevské sopky. Masiv vulkánu tvoří dvě překrývající se centra - mladší Ploskij Tolbačik a starší Ostryj Tolbačik. V listopadu 2012 Plosky Tolbačik začal po 36 letech chrlit popel do vzdálenosti tří kilometrů. Po jeho bocích se valily proudy horké lávy rychlostí zhruba 10 kilometrů v hodině, které srovnávaly se zemí vše, co jim stálo v cestě. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Sergej Gorškov, Natural History Museum

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907