Krutá i nádherná: Kamčatská sopka Ploskij Tolbačik

13.09.2014 - redakce 100+1


Reklama

Aktivní sopku by většinou považovali lidé za přírodní neštěstí, ale na dálném východě Ruska se stala turistickou atrakcí. Tolbačik je 3 682 metrů vysoká, převážně čedičová štítová sopka, nacházející se na jižním okraji vulkanického masivu Ključevské sopky. Masiv vulkánu tvoří dvě překrývající se centra - mladší Ploskij Tolbačik a starší Ostryj Tolbačik. V listopadu 2012 Plosky Tolbačik začal po 36 letech chrlit popel do vzdálenosti tří kilometrů. Po jeho bocích se valily proudy horké lávy rychlostí zhruba 10 kilometrů v hodině, které srovnávaly se zemí vše, co jim stálo v cestě. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Sergej Gorškov, Natural History Museum

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907