Krvavý Liptovský Mikuláš 1945: podařená rekonstrukce bojů čs. jednotek na sklonku války

31.03.2015 - Redakce Válka Revue

Průběh avizované rekonstrukce bojů o Liptovský Svätý Mikuláš z února a března 1945 vám představí následující povedený sestřih


Reklama

Boje u Liptovského Svätého Mikuláše trvaly bezmála dva měsíce, celý únor a březen 1945. Čs. vojáci se nejprve pokusili o několik útoků z chodu na německou obranu, avšak pokaždé byli odraženi. Jednotky sboru proto přešly k 15. únoru do obrany. Dne 9. března padlo rozhodnutí o novém uspořádání vojsk, podle kterého měly čs. jednotky v noci na 10. března převzít úsek, který zahrnoval samotný Liptovský Svätý Mikuláš a přiléhající západní oblast. Při střídání jednotek ale nepřítel provedl útok a město se mu podařilo během několika hodin znovu obsadit. Velitel sboru situaci stabilizoval až o tři dny později a to hlavně díky nasazení čerstvě vytvořené a ne zcela úplně vycvičené 4. brigády. Všechny další pokusy o útok na město v druhé polovině března byly odraženy. Až teprve po změně situace na jiných úsecích fronty, se Němci u Liptova ocitli příliš vysunutí na východ. Kvůli hrozbě obklíčení se 4. dubna začal nepřítel z prostoru stahovat, čímž umožnil čs. vojákům obsadit Liptovský Svätý Mikuláš a Ružomberok.

V sobotu 28. března proběhla v prostoru Háj-Nicovo věrná rekonstrukce bojů o město. Vedle pietních aktů a samotné bojové ukázky mohli návštěvnívi též shlédnout prezentaci bojujících armád.

Reklama

  • Zdroj textu:

    youtube.com

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907