Krvavý Liptovský Mikuláš 1945: podařená rekonstrukce bojů čs. jednotek na sklonku války

31.03.2015 - Redakce Válka Revue

Průběh avizované rekonstrukce bojů o Liptovský Svätý Mikuláš z února a března 1945 vám představí následující povedený sestřih


Reklama

Boje u Liptovského Svätého Mikuláše trvaly bezmála dva měsíce, celý únor a březen 1945. Čs. vojáci se nejprve pokusili o několik útoků z chodu na německou obranu, avšak pokaždé byli odraženi. Jednotky sboru proto přešly k 15. únoru do obrany. Dne 9. března padlo rozhodnutí o novém uspořádání vojsk, podle kterého měly čs. jednotky v noci na 10. března převzít úsek, který zahrnoval samotný Liptovský Svätý Mikuláš a přiléhající západní oblast. Při střídání jednotek ale nepřítel provedl útok a město se mu podařilo během několika hodin znovu obsadit. Velitel sboru situaci stabilizoval až o tři dny později a to hlavně díky nasazení čerstvě vytvořené a ne zcela úplně vycvičené 4. brigády. Všechny další pokusy o útok na město v druhé polovině března byly odraženy. Až teprve po změně situace na jiných úsecích fronty, se Němci u Liptova ocitli příliš vysunutí na východ. Kvůli hrozbě obklíčení se 4. dubna začal nepřítel z prostoru stahovat, čímž umožnil čs. vojákům obsadit Liptovský Svätý Mikuláš a Ružomberok.

V sobotu 28. března proběhla v prostoru Háj-Nicovo věrná rekonstrukce bojů o město. Vedle pietních aktů a samotné bojové ukázky mohli návštěvnívi též shlédnout prezentaci bojujících armád.

Reklama

  • Zdroj textu:

    youtube.com

  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907