Krvavý nůž: Nejslavnější indiánský stopař nalezl smrt v bitvě u Little Bighornu

13.10.2014 - Redakce Válka Revue


Reklama

Dne 25. června 1876 se nedaleko Little Bighornu odehrála slavná bitva mezi 7. kavalerií podplukovníka George Armstronga Custera a indiánskými kmeny Lakotů, severních Šajenů a Arapahů. To, že byla 7. kavalerie v bitvě rozprášena a její ctižádostivý velitel zde padl s ní, je poměrně známým faktem. Kromě běžných amerických kavaleristů však v bitvě zahynulo i několik indiánských stopařů ve službách americké armády.

Zřejmě nejznámějším z nich byl arikarsko-lakotský míšenec Krvavý nůž, osobní zvěd podplukovníka Custera. Tito indiáni měli pro vstup do služeb americké armády celou řadu důvodů. Šlo zejména o odvěkou nevraživost mezi některými indiánskými kmeny, dále pak o možnost získat žold a kvalitní armádní výzbroj a výstroj a v neposlední řadě také o možnost ponechat si ukořistěné skalpy nebo odehnané koně.

Krvavý nůž se narodil někdy kolem roku 1840 a díky tomu, že byl míšencem, stával se častým terčem posměchu i útoků od kmene Lakotů, z nějž pocházel jeho otec a u kterého také vyrůstal. Postupem času se dostal do „modrokabátnických“ služeb. Roku 1873 pak došlo k osudovému setkání mezi Krvavým nožem a Custerem – oba si ihned padli do oka a o rok později dokonce Krvavý nůž dopomohl svému novému příteli ke splnění velkého snu – ulovení grizzlyho během expedice do Black Hills.

Před bitvou u Little Bighornu byl Krvavý nůž přidělen k oddílu majora Rena a podle dochovaných svědectví již před samotným střetnutím tušil, že se nedožije večera, neboť před bitvou prý prohlásil s rukama zdviženýma ke slunci: „Dnes večer tě už neuvidím klesat dolů za kopce.“

TIP: Náčelník Geronimo: Se svou skupinou vyrážel proti nevinným civilistům

Ať už je to pravda nebo ne, večera se Krvavý nůž skutečně nedožil. Střela jej zasáhla do hlavy zrovna ve chvíli, kdy jej k sobě zavolal major Reno, aby se poradil o dalším postupu. Zvědova krev se důstojníkovi údajně rozstříkla po obličeji, načež tento zpanikařil a začal vydávat zmatené rozkazy. Po bitvě navíc vítězní indiáni uřezali Krvavému noži hlavu, kterou vystavili spolu s dalšími skalpy ve svém ležení. Tak zemřel nejslavnější indiánský stopař americké armády.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NARA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907