Krvavý nůž: nejslavnější indiánský stopař nalezl smrt v bitvě u Little Bighornu

13.10.2014 - Redakce Válka Revue


Reklama

Dne 25. června 1876 se nedaleko Little Bighornu odehrála slavná bitva mezi 7. kavalerií podplukovníka George Armstronga Custera a indiánskými kmeny Lakotů, severních Šajenů a Arapahů. To, že byla 7. kavalerie v bitvě rozprášena a její ctižádostivý velitel zde padl s ní, je poměrně známým faktem. Kromě běžných amerických kavaleristů však v bitvě zahynulo i několik indiánských stopařů ve službách americké armády. Zřejmě nejznámějším z nich byl arikarsko-lakotský míšenec Krvavý nůž, osobní zvěd podplukovníka Custera. Tito indiáni měli pro vstup do služeb americké armády celou řadu důvodů. Šlo zejména o odvěkou nevraživost mezi některými indiánskými kmeny, dále pak o možnost získat žold a kvalitní armádní výzbroj a výstroj a v neposlední řadě také o možnost ponechat si ukořistěné skalpy nebo odehnané koně.

Krvavý nůž se narodil někdy kolem roku 1840 a díky tomu, že byl míšencem, stával se častým terčem posměchu i útoků od kmene Lakotů, z nějž pocházel jeho otec a u kterého také vyrůstal. Postupem času se dostal do „modrokabátnických“ služeb. Roku 1873 pak došlo k osudovému setkání mezi Krvavým nožem a Custerem – oba si ihned padli do oka a o rok později dokonce Krvavý nůž dopomohl svému novému příteli ke splnění velkého snu – ulovení grizzlyho během expedice do Black Hills.

Před bitvou u Little Bighornu byl Krvavý nůž přidělen k oddílu majora Rena a podle dochovaných svědectví již před samotným střetnutím tušil, že se nedožije večera, neboť před bitvou prý prohlásil s rukama zdviženýma ke slunci: „Dnes večer tě už neuvidím klesat dolů za kopce.“ Ať už je to pravda nebo ne, večera se Krvavý nůž skutečně nedožil. Střela jej zasáhla do hlavy zrovna ve chvíli, kdy jej k sobě zavolal major Reno, aby se poradil o dalším postupu. Zvědova krev se důstojníkovi údajně rozstříkla po obličeji, načež tento zpanikařil a začal vydávat zmatené rozkazy. Po bitvě navíc vítězní indiáni uřezali Krvavému noži hlavu, kterou vystavili spolu s dalšími skalpy ve svém ležení. Tak zemřel nejslavnější indiánský stopař americké armády.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NARA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907