Krvelačný pavouk: Biologická zbraň proti moskytům

19.07.2013 - Igor Mahal

Jistý východoafrický pavouk miluje zápach špinavých ponožek. Objev, se kterým přišli britští vědci, není zdaleka tak banální, jak by se mohlo na první pohled zdát


Reklama

Dlouhou dobu si vědci lámali hlavu, proč se pavouk Evarcha culicivora z čeledi skákavkovitých živí výhradně krví komářích samic. Největšího nepřítele tropických moskytů z rodu Anopheles, jež přinášejí nebezpečnou malárii, krev komářích samců vůbec neláká. Vědci předpokládali, že pavouka přitahuje lidský zápach, který cítí v krví samic, protože samci lidskou krev nepijí. Aby se hypotéza potvrdila, rozhodli se odborníci z britské University of Canterbury pro originální experiment. Co nejlépe charakterizuje lidský pach? No přece použité ponožky.

Během pozoruhodného testu vědci dali pavouky do dvou otevřených boxů. Zatímco v jednom z nich byly cítit špinavé ponožky, druhý byl bez jakýchkoliv zápachů. Původní předpoklady se potvrdily. V„aromatizovaných“ boxech strávili osminozí predátoři mnohem delší dobu.

„Jakmile pavouk ucítí v krvi komářích samic člověka, stává se velmi agresivním a může zabít klidně i dvacet komárů. Aniž by je přitom chtěl konzumovat,“ říká Fiona Cross, vedoucí výzkumného týmu. Vědci se proto domnívají, že pavouk může být dokonalou zbraní proti moskytům – přenášečům nebezpečné malárie. Vybízejí proto obyvatele Keni, kde infekční nemoc ročně způsobí tisíce úmrtí, aby pavouky začali chovat. Malárie si ročně ve světě vyžádá více než milion obětí. „Biologický lék“ by tedy mohl být velmi přínosný.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: academia.ru

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907