Kryogenní podzemní observatoř pro vzácné jevy hlásí první výsledky

11.04.2015 - Stanislav Mihulka

V podzemní observatoři pod italskou horou Grand Sasso hledají odpovědi na povahu vesmíru s detektory experimentu CUORE


Reklama

Pod italskou horou Grand Sasso se nacházejí rozsáhlé podzemní laboratoře částicové fyziky, kde našla útočiště celá řada pozoruhodných experimentů. Pracuje tu i experiment Kryogenní podzemní observatoř pro vzácné jevy (CUORE). Jeho účelem je potvrdit existenci majoranovských neutrin, tedy toho, že neutrina jsou zároveň částice a svoje vlastní antičástice. Jestli zjistí, že majoranovská neutrina existují, tak to bude mít závažné důsledky pro celou fyziku.

Od března 2013 běží první detektor tohoto experimentu CUORE-0, který má za úkol ověřit, jak observatoř CUORE vlastně funguje. Skládá se z 52 krystalů oxidu telluričitého (TeO2) o velikosti Rubikovy kostky, které jsou umístěné ve věži z mědi a kryté 20 centimetry olova, 10 centimetrovým krytem proti neutronovému záření a ještě navíc zmrazené v high tech ledničce na teplotu blízkou absolutní nule.

Teď tu máme první výsledky. Experiment CUORE podle nich šlape jak hodinky a už se mu podařilo omezit oblast hledání majoranovských neutrin. Koncem letošního roku by měl experiment CUORE najet na plný výkon, kdy bude mít v provozu ne jednu, ale hned 19 podobných věží, každou s 52 krystaly oxidu telluričitého. Tajemství neutrin, třeste se!

Reklama

  • Zdroj textu:

    Lawrence Berkeley National Laboratory

  • Zdroj fotografií: CUORE collaboration

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907