Kuang Si: Laoské vodopády jako tyrkysové bazény

17.05.2013 - Marek Telička

<p>Na souostroví Scilly našli v roce 1651 poslední útočiště britští monarchisté.</p>

Na souostroví Scilly našli v roce 1651 poslední útočiště britští monarchisté.


Reklama

Vodopády Kuang Si leží asi 30 kilometrů jižně od někdejšího laoského hlavního města Luang Prabang. Nejvýše položená část tohoto útvaru je tvořena mělkými bazénky na vrcholu příkrého kopce, které přechází v hlavní část vodopádu se zhruba padesátimetrovým převýšením. Na ni navazují nesčetné tyrkysově modré bazénky s typickými kaskádami travertinových jezírek. Zatímco ovšem v tureckém Pamukkale, nejznámějším přírodním útvaru tohoto typu, tok vysychá a jásavě bílá barva travertinu tmavne, mnohem méně známé Kuang Si se stále uchovává svůj půvab. Určitě pomáhá i to, že jde sice o oblíbené piknikové místo zdejších obyvatel, ale zatím se nestonalo cílem masových výletů zahraničních turistů.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907