Kulová hvězdokupa 47 Tucanae: Klenotnice jižní oblohy

20.05.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Kulová hvězdokupa 47 Tucanae je klenotnicí jižní oblohy. Je známá též jako NGC 104 a spolu s více než 150 dalšími kulovými hvězdokupami sídlí v halo naší Mléčné dráhy. Kulová hvězdokupa 47 Tuc je po Omega Centauri druhou nejjasnější na pozemské obloze. Nachází se asi 17 tisíc světelných let daleko a lze ji spatřit pouhým okem blízko Malého Magellanova mračna, v souhvězdí Tukana.

Nedávná pozorování ukázala, že bílí trpaslíci z 47 Tucanae, jsou díky své malé poměrné hmotnosti gravitačně vytlačováni do vnějších částí kupy. Mezi další barevné hvězdy s nízkou hmotností patří žlutí rudí obři, které je snadné vidět na okrajích hvězdokupy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: J. Mack, G. Piotto

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907