Kultovní Orlí mlhovina po 20 letech

06.01.2015 - Martin Reichman

Orlí mlhovina je patrně jedním z nejfotogeničtějších vesmírných útvarů. Astronomové nyní pořídili její nejnovější snímek


Reklama

Tři impozantní stožáry plynu a prachu zachycené na tomto snímku jsou součástí slavné Orlí mlhoviny, známé také jako Messier 16. Tato scenérie patří mezi nejčastěji reprodukované vesmírné obrazy, objevila se na poštovních známkách i ve filmu. Tým vědců z Hubbleova teleskopu nyní pořídil nový ostřejší snímek Orlí mlhoviny, obohacený o infračervenou vrstvu, která ještě více zostřuje již tak nádhernou podívanou.

Přestože původní snímek nesl jméno „pilíře stvoření“, stejně tak se mohl jmenovat i „pilíře zkázy“. V průběhu času je totiž patrné, jak jsou působením záření mladých hvězd tyto pilíře postupně sežehávány a deformovány vesmírným větrem. Orlí mlhovina se nachází přibližně 6500 světelných let od Země. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA/HubbleDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907