Kultovní Orlí mlhovina po 20 letech

06.01.2015 - Martin Reichman

Orlí mlhovina je patrně jedním z nejfotogeničtějších vesmírných útvarů. Astronomové nyní pořídili její nejnovější snímek


Reklama

Tři impozantní stožáry plynu a prachu zachycené na tomto snímku jsou součástí slavné Orlí mlhoviny, známé také jako Messier 16. Tato scenérie patří mezi nejčastěji reprodukované vesmírné obrazy, objevila se na poštovních známkách i ve filmu. Tým vědců z Hubbleova teleskopu nyní pořídil nový ostřejší snímek Orlí mlhoviny, obohacený o infračervenou vrstvu, která ještě více zostřuje již tak nádhernou podívanou.

Přestože původní snímek nesl jméno „pilíře stvoření“, stejně tak se mohl jmenovat i „pilíře zkázy“. V průběhu času je totiž patrné, jak jsou působením záření mladých hvězd tyto pilíře postupně sežehávány a deformovány vesmírným větrem. Orlí mlhovina se nachází přibližně 6500 světelných let od Země. 

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA/Hubble

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907