Kulturní otrava: Za poslech cizí hudby padají v Severní Koreji tvrdé tresty

Pokud někdo v Severní Koreji veřejně projeví lásku k jihokorejské kultuře, může si vysloužit až patnáctiletý trest v pracovním táboře

31.10.2021 - Vilém Koubek



Podle severokorejského uprchlíka Tche Yong-hoa obyvatelé komunistické země přes den oslavně provolávají jméno Kim Čong-una, zatímco večer potají sledují jihokorejská dramata či poslouchají tamní hubu. Po vzoru svých idolů se pak oblékají a přebírají od nich také způsob vyjadřování.

Ideologická a kulturní otrava

Vláda si „problému“ všímá stále víc a nově zavedla pokuty pro rodiče, jejichž dětem se podaří prokázat náklonnost k jihu poloostrova. Je-li někdo přistižen při dovážení jihokorejské kultury, hrozí mu až patnáctileté nasazení v pracovním táboře. Trest se může rozšířit i na doživotí, pokud je pašované množství veliké. A objemný kontraband amerického či japonského vývozu může znamenat dokonce smrt.

Tvrdé sankce pro obyčejné Severokorejce ostře kontrastují s chováním nejvyšších prominentů. Sám Kim Čong-un studoval na mezinárodní škole ve Švýcarsku, mluví několika jazyky a z mnoha indicií vyplývá, že je fanouškem rockové hudby a počítačových her.

TIP: Neuvěřitelná země: Jak se žije v severokorejském ráji pracujících

Jeho bývalí spolužáci ze Švýcarska například před časem prozradili, že si vzpomínají na jeho posedlost značkovými teniskami, lásku k basketbalu a náklonnost k písním německé skupiny Modern Talking. Americký basketbalista Dennis Rodman, který se s Kimem několikrát osobně setkal, novinářům popsal, že spolu poslouchali hudbu kapel Pearl Jam, Van Halen a Rolling Stones. I v tvrdé komunistické diktatuře tak zjevně platí okřídlené: „Co (je) dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi.“


Další články v sekci