Kuřáci z pouště Atacama

22.08.2014 - redakce 100+1

Na americkém kontinentě, odkud tabákovník pochází, má užívání tabáku opravdu dlouhou tradici. Stopy nikotinu však vědci nyní našli i ve vlasech mumií z pouště Atacama starých přes dva tisíce let. Překvapivý objev zveřejnil tým odborníků z chilské univerzity v Santiagu


Reklama

V Chile, stejně jako v mnoha dalších světových destinacích, dnes patří kouření k naprosto běžným zlozvykům. Ví se rovněž, že tradice nikotinu zde existuje již dlouhá staletí. Nyní se však navzdory předchozím domněnkám ukazuje, že kouření nepředstavovalo pouhou výsadu vyvolených při rituálních obřadech – patřilo zkrátka k nešvarům běžných obyvatel úplně stejně jako dnes.

Zmíněnou skutečnost přitom pomohly odhalit ostatky dávných obyvatel pouště Atacama. Tamní suché a slané prostředí totiž dokonale zakonzervovalo mumie, z jejichž analýzy mohli vědci čerpat cenné informace. Především pozůstatky vlasů vydaly po stoletích zajímavá svědectví. „Zkoumáme mumie z počátečního, pozdního i středně pozdního období. To znamená, že jde o nálezy z období kolem roku dvě stě před naším letopočtem až do roku třináct set po Kristu. Vlasy mumií pocházejících z celé této dlouhé etapy obsahují stopy nikotinu,“ vysvětluje vedoucí chilského výzkumu Herman Niemeyer.

Dar z onoho světa

Uvádí se, že tabák se na americkém kontinentě užíval už kolem roku 500 př. n. l. Dávní obyvatelé přitom kouřili i jiné rostliny, například tzv. cebil. Jednalo se o halucinogenní látku získávanou ze semen stromu rostoucího hlavně na území Brazílie a Peru. Chilané tedy cebil museli dovážet a poměrně složitým způsobem zpracovávat, aby se uvolnila kýžená opojná látka, která se však používala především k rituálním účelům.

Tabák pak indiáni pěstovali cíleně. Není bez zajímavosti, že tato nenáročná rostlina se často uchytila také na rovech čerstvých hrobů. Možná právě proto ji indiáni uctívali a viděli v ní dar od předků z onoho světa.

Nikotinové tablety staré 2 000 let

Vědci nyní zjistili, že dávní obyvatelé Ameriky užívali tabák také jiným, méně tradičním způsobem než kouřením. Podle Niemeyera zaujaly postupně místo původních dýmek nikotinové tablety. Nejvíc však badatele překvapilo, že se tablety neužívaly pouze jako droga při výjimečných rituálech, ale prostě jen tak, pro zábavu. Vzhledem k nižší průměrné délce života tehdejších obyvatel pouště Atacama nemohou vědci s jistotou určit, zda mělo tehdy kouření stejně ničivý dopad na zdraví jako dnes. Případná rakovina se u poměrně mladých nebožtíků ještě nemusela projevit. Každopádně vášeň pro tabák byla s tou dnešní přinejmenším srovnatelná. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost 2/14

  • Zdroj fotografií: University of Santiago

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907