Kuriózní konflikty historie: války, co trvaly 38 minut a 335 let

26.05.2013 - Jan Fiala

V dějinách lidské civilizace se odehrálo mnoho válek, které stály dohromady miliony životů. Některé konflikty se ale obyvklému průběhu válek vyhýbají

<p>Podobizna císařovny Theodory zdobí i chrám San Vitale v Ravenně.</p>

Podobizna císařovny Theodory zdobí i chrám San Vitale v Ravenně.


Reklama

Nejkratší válku všech dob vedla na sklonku 19. století Británie se Zanzibarem. Důvodem byla, jako obvykle, politika. Británie chtěla na trůn malého ostrovní státu u východního pobřeží Afriky dosadit probritského sultána Hamuda bin Muhammeda namísto Khalida bin Bargashe, synovce předchozího sultána, který moc uchvátil převratem. V 9 hodin ráno 27. srpna 1896 zahájila eskadra britského námořnictva čítající pět lodí palbu na sultánský palác. Po necelých 40 minutách ostřelování ztratili obránci paláce asi 300 mužů, zatímco Britové měli jednoho zraněného námořníka, a sultán uprchl na německou ambasádu. Jednalo se tak o nejkratší válku v dějinách.

Na druhém konci stojí nejdelší válka historie. Trvala neuvěřitelných 335 let, ale zato při ní nebyl zraněn ani jeden člověk. Na jejím počátku stála občanská válka Olivera Cromwella v polovině 17. století. Souostroví Scilly bylo poslední baštou royalistů a prchla sem jejich flotila. Ta způsobila mnoho škod nizozemským lodím, a tak se nizozemský admirál Maarten Harpertszoon Tromp v roce 1651 vydal na Scilly žádat o válečné reparace. Byl odmítnut, a tak na místě vyhlásil ostrůvkům válku. Nedlouho poté byli royalisté definivně poraženi, a Nizozemci nepovažovali za důležité formálně podepsat příměří.

Až v roce 1985 si formálně vyhlášené války všiml scillský historik Roy Duncan, a kontaktoval nizozemskou ambasádu. Nedlouho poté nizozemský velvyslanec uzavřel formální mír.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Times, Scientific American

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907