V dějinách lidské civilizace se odehrálo mnoho válek, které stály dohromady miliony životů. Některé konflikty se ale obyvklému průběhu válek vyhýbají
Nejkratší válku všech dob vedla na sklonku 19. století Británie se Zanzibarem. Důvodem byla, jako obvykle, politika. Británie chtěla na trůn malého ostrovní státu u východního pobřeží Afriky dosadit probritského sultána Hamuda bin Muhammeda namísto Khalida bin Bargashe, synovce předchozího sultána, který moc uchvátil převratem. V 9 hodin ráno 27. srpna 1896 zahájila eskadra britského námořnictva čítající pět lodí palbu na sultánský palác. Po necelých 40 minutách ostřelování ztratili obránci paláce asi 300 mužů, zatímco Britové měli jednoho zraněného námořníka, a sultán uprchl na německou ambasádu. Jednalo se tak o nejkratší válku v dějinách.
Na druhém konci stojí nejdelší válka historie. Trvala neuvěřitelných 335 let, ale zato při ní nebyl zraněn ani jeden člověk. Na jejím počátku stála občanská válka Olivera Cromwella v polovině 17. století. Souostroví Scilly bylo poslední baštou royalistů a prchla sem jejich flotila. Ta způsobila mnoho škod nizozemským lodím, a tak se nizozemský admirál Maarten Harpertszoon Tromp v roce 1651 vydal na Scilly žádat o válečné reparace. Byl odmítnut, a tak na místě vyhlásil ostrůvkům válku. Nedlouho poté byli royalisté definivně poraženi, a Nizozemci nepovažovali za důležité formálně podepsat příměří.
Až v roce 1985 si formálně vyhlášené války všiml scillský historik Roy Duncan, a kontaktoval nizozemskou ambasádu. Nedlouho poté nizozemský velvyslanec uzavřel formální mír.
Times, Scientific American
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)