Kvantová fyzika se nezapřela. Shluk atomů může být chladný i horký zároveň

13.04.2015 - Stanislav Mihulka

Experiment s extrémně chladnými atomy hledal odpověď na otázku, jak se chová teplota kvantových systémů


Reklama

Teplota je velmi šikovná fyzikální veličina, která má ve skutečnosti statistickou povahu. Ve světě každodenní zkušenosti funguje skvěle, ať už jde o vroucí vodu na čaj anebo třeba tekuté krystaly. Jenže kvantová mechanika má s teplotou problém. Není totiž jasné, jak se pozorovaná statistická veličina, tedy teplota, vynoří z souboru kvantových částic.

Badatelé Vídeňské techniky studovali chování shluku několika tisíc atomů, které polapili s pomocí speciálního mikročipu. Pak je zmrazili na teplotu blízkou absolutní nule, aby tím zviditelnili jejich kvantové vlastnosti.

Experiment přinesl pozoruhodné výsledky. Když vědci náhle změnili podmínky prostředí kolem mikročipu, tak jejich kvantový oblak atomů měl několik různých teplot zároveň. Počet různých teplot shluku atomů přitom závisí na tom, jak vědci tento shluk ovládají. Tento jev byl už před časem předpovězen, nikdo ho ale ještě nepozoroval, ani ho nikdo zatím nevytvořil v laboratoři.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vienna University of Technology. 9. 4. 2015

  • Zdroj fotografií: TU Wien

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907