Kvantová fyzika se nezapřela. Shluk atomů může být chladný i horký zároveň

13.04.2015 - Stanislav Mihulka

Experiment s extrémně chladnými atomy hledal odpověď na otázku, jak se chová teplota kvantových systémů


Reklama

Teplota je velmi šikovná fyzikální veličina, která má ve skutečnosti statistickou povahu. Ve světě každodenní zkušenosti funguje skvěle, ať už jde o vroucí vodu na čaj anebo třeba tekuté krystaly. Jenže kvantová mechanika má s teplotou problém. Není totiž jasné, jak se pozorovaná statistická veličina, tedy teplota, vynoří z souboru kvantových částic.

Badatelé Vídeňské techniky studovali chování shluku několika tisíc atomů, které polapili s pomocí speciálního mikročipu. Pak je zmrazili na teplotu blízkou absolutní nule, aby tím zviditelnili jejich kvantové vlastnosti.

Experiment přinesl pozoruhodné výsledky. Když vědci náhle změnili podmínky prostředí kolem mikročipu, tak jejich kvantový oblak atomů měl několik různých teplot zároveň. Počet různých teplot shluku atomů přitom závisí na tom, jak vědci tento shluk ovládají. Tento jev byl už před časem předpovězen, nikdo ho ale ještě nepozoroval, ani ho nikdo zatím nevytvořil v laboratoři.

  • Zdroj textu:

    Vienna University of Technology. 9. 4. 2015

  • Zdroj fotografií: TU Wien

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907