Kvantová fyzika se nezapřela. Shluk atomů může být chladný i horký zároveň

13.04.2015 - Stanislav Mihulka

Experiment s extrémně chladnými atomy hledal odpověď na otázku, jak se chová teplota kvantových systémů


Reklama

Teplota je velmi šikovná fyzikální veličina, která má ve skutečnosti statistickou povahu. Ve světě každodenní zkušenosti funguje skvěle, ať už jde o vroucí vodu na čaj anebo třeba tekuté krystaly. Jenže kvantová mechanika má s teplotou problém. Není totiž jasné, jak se pozorovaná statistická veličina, tedy teplota, vynoří z souboru kvantových částic.

Badatelé Vídeňské techniky studovali chování shluku několika tisíc atomů, které polapili s pomocí speciálního mikročipu. Pak je zmrazili na teplotu blízkou absolutní nule, aby tím zviditelnili jejich kvantové vlastnosti.

Experiment přinesl pozoruhodné výsledky. Když vědci náhle změnili podmínky prostředí kolem mikročipu, tak jejich kvantový oblak atomů měl několik různých teplot zároveň. Počet různých teplot shluku atomů přitom závisí na tom, jak vědci tento shluk ovládají. Tento jev byl už před časem předpovězen, nikdo ho ale ještě nepozoroval, ani ho nikdo zatím nevytvořil v laboratoři.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Vienna University of Technology. 9. 4. 2015

  • Zdroj fotografií: TU Wien

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907