Květnový meteorický roj Eta Akvaridy pochází z ohonu Halleyovy komety

10.05.2014 - Redakce


Reklama

Na přelomu 5. a 6. května svištěly nad jižní oblohou meteory z roje Eta Akvaridy a vytvářely na nebi tyto tenké světelné vlasce. I když nešlo o roj nikterak silný, pěknou podívanou přece jen předvedl.

Meteory vytváří zbytky z ohonu Halleyovy komety, kterým prochází naše Země každý rok. Meteory z toho roje vychází ze souhvězdí Vodnáře, konkrétně hvězdy Eta Aquarii. Do atmosféry vstupují rychlostí okolo 66 kilometrů za sekundu – pro zajímavost, Země obíhá okolo Slunce rychlostí okolo 30 km/s.

Další meteorický roj je očekáván 24. května, kdy Země bude procházet zbytky po kometě 209P/LINEAR.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Mike Taylor

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907