Kyberšvábi možná budou zachraňovat životy při katastrofách

28.07.2015 - Stanislav Mihulka

Hmyzí záchranáři se dostanou i tam, kam lidé nemohou


Reklama

Šváby obvykle považujeme za škůdce a rozhodně se s nimi nechceme setkat v domácnosti. Když už je někdo má doma, tak s nimi není lehké pořízení, protože patří mezi nejodolnější a nejvíce přizpůsobivý hmyz. Moderními technologiemi vylepšení švábí kyborgové, které by řídily drony, by se ale mohli stát zdatnými záchranáři.

Vědci Státní univerzity Severní Karolíny pracují na kyberšvábech s implantovanými elektrodami, jejichž prostřednictvím lze šváby ovládat. Švábi výtečně zvládají pohyb v náročném terénu a neztratí se ani v sutinách po silném zemětřesení. Jejich výhodou je i to, že jich lze vypustit hodně a pak zvládnou prozkoumat každý kámen.

TIP: Robotická zmije: Had s umělou inteligencí s unikátním dosahem

Švábí záchranáře by měly doprovázet drony, které mají na starost jejich koordinaci. Drony fungují jako velitelé kyberšvábů a řídí jejich akce na větší ploše. Neovládají přitom jednotlivé šváby, ale vztyčí neviditelnou ohradu z rádiových paprsků, ve které se pak švábí kyborgové snaží objevit oběti neštěstí. Mohli by být přitom vybaveni miniaturními senzory, například mikrofony nebo infračervenými čidly. Setkáme se při příštím velkém neštěstí s kyberšváby záchranáři?

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Penn StateDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907