Kyberšvábi možná budou zachraňovat životy při katastrofách

28.07.2015 - Stanislav Mihulka

Hmyzí záchranáři se dostanou i tam, kam lidé nemohou


Reklama

Šváby obvykle považujeme za škůdce a rozhodně se s nimi nechceme setkat v domácnosti. Když už je někdo má doma, tak s nimi není lehké pořízení, protože patří mezi nejodolnější a nejvíce přizpůsobivý hmyz. Moderními technologiemi vylepšení švábí kyborgové, které by řídily drony, by se ale mohli stát zdatnými záchranáři.

Vědci Státní univerzity Severní Karolíny pracují na kyberšvábech s implantovanými elektrodami, jejichž prostřednictvím lze šváby ovládat. Švábi výtečně zvládají pohyb v náročném terénu a neztratí se ani v sutinách po silném zemětřesení. Jejich výhodou je i to, že jich lze vypustit hodně a pak zvládnou prozkoumat každý kámen.

TIP: Robotická zmije: Had s umělou inteligencí s unikátním dosahem

Švábí záchranáře by měly doprovázet drony, které mají na starost jejich koordinaci. Drony fungují jako velitelé kyberšvábů a řídí jejich akce na větší ploše. Neovládají přitom jednotlivé šváby, ale vztyčí neviditelnou ohradu z rádiových paprsků, ve které se pak švábí kyborgové snaží objevit oběti neštěstí. Mohli by být přitom vybaveni miniaturními senzory, například mikrofony nebo infračervenými čidly. Setkáme se při příštím velkém neštěstí s kyberšváby záchranáři?

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Penn State

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Snímek z prosince 1941 dobře ilustruje, že kvalitně maskovaní rudoarmějci mohli útočníky snadno překvapit. Na fotografi i se nachází minimálně 11 vojáků v převlečnících s kapucemi.

Válka

Odborníci odhadují, že pilotované sondy doletí ke svůdným prstencům Saturnu během příštího století.

Vesmír

Thanatosdrakon amaru v životní velikosti, se svým objevitelem.

Věda

Svatá Hedvika Slezská se věnovala službě pro blaho svého lidu a prohloubení křesťanské víry. Zakládala nemocnice, ošetřovací ústavy a kláštery.

Historie

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907