La Grande Arche: moderní dominanta Paříže která se rozpadá

07.08.2014 - redakce 100+1

La Grande Arche, která se stala symbolem moderní čtvrti La Défense a dominantou Paříže je po 25 letech v havarijním stavu. Nedávné studie odhalily nebezpečné póry v obkladových deskách z carrarského mramoru.


Reklama

Na opravu moderní budovy, která byla postavena ke 200. výročí Velké francouzské revoluce již francouzská vláda vyčlenila 200 milionů eur a práce by měly začít již letos na podzim a potrvají nejméně dva roky.

La Grande Arche je kostka vysoká 110 metrů a svou velikostí předčí i slavný Notre Dame. Vyhlídková plošina na jejím vrcholu každoročně přiláká až čtvrt milionu návštěvníků. Pod Grande Arche se nachází stanice metra a nádraží rychlé příměstské železnice.

Současný stav je podle odborníků způsoben především nepříznivým vlivem počasí. Poškození je tak velké, že část kolem severní paty oblouku musela být uzavřena.

Reklama

  • Zdroj textu:

    LeMoniteur

  • Zdroj fotografií: ShepardDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907