Laciná sloučenina poráží drahé katalyzátory. Prorazí v organické chemii?

06.02.2015 - Stanislav Mihulka

Chemici zjistili, že levná, bezpečná a běžně dostupná sloučenina může nahradit drahé kovy v roli katalyzátorů mnoha reakcí organické chemie


Reklama

V organické chemii se jako katalyzátory chemických reakcí dodnes uplatňují extrémně drahé kovy, jako je platina, paladium anebo iridium. Asi není nutné zdůrazňovat, jak je to náročné a jak to nesmírně ztěžuje průmyslovou výrobu, ve které je nutné takové katalyzátory používat, aby požadované chemické reakce vůbec proběhly. Možná ale svítá na lepší časy.

Chemik Bob Grubbs z Caltechu se svým týmem nabídl překvapivé řešení, které je založené na levné, bezpečné a v laboratořích po světě běžně dostupné sloučenině, terc-butoxidu draselném. Tahle sloučenina se zatím využívá v organické chemii jako silná zásada, a teď by její kariéra mohla strmě vystoupat vzhůru.

Stane se z terc-butoxidu draselného superstar?

Vědci jsou nadšení, protože katalýza chemických reakcí s terc-butoxidem draselným je šetrnější vůči životnímu prostředí, účinnější a hlavně tisícinásobně levnější než soudobé katalýzy stejných reakcí. A to je to hlavní.

Terc-butoxid draselný se na první pohled nezdá. Je to takový bílý prášek, který docela připomíná kuchyňskou sůl. A přitom dovede elegantně katalyzovat reakci, v níž dojde k nahrazení vazby mezi uhlíkem a vodíkem vazbou mezi uhlíkem a křemíkem, takže vznikne organokřemičitá sloučenina.

Takové sloučeniny jsou přitom velice žádané vývojáři chemických látek v medicínském výzkumu i ve vývoji nových materiálů v elektronice, solárním průmyslu, zemědělství i leckde jinde. Spoluautora výzkumu Briana Stoltze fascinuje, že s obyčejným terc-butoxidem draselným dokázali zvládnout reakce, které jsou jedny z nejsledovanějších v chemii jako takové. Podle něj je to nářez a nezbývá, než s ním souhlasit.

  • Zdroj textu:

    Caltech

  • Zdroj fotografií: Santiago Lombeyda & Robin Betz/ Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907