Laciná sloučenina poráží drahé katalyzátory. Prorazí v organické chemii?

06.02.2015 - Stanislav Mihulka

Chemici zjistili, že levná, bezpečná a běžně dostupná sloučenina může nahradit drahé kovy v roli katalyzátorů mnoha reakcí organické chemie


Reklama

V organické chemii se jako katalyzátory chemických reakcí dodnes uplatňují extrémně drahé kovy, jako je platina, paladium anebo iridium. Asi není nutné zdůrazňovat, jak je to náročné a jak to nesmírně ztěžuje průmyslovou výrobu, ve které je nutné takové katalyzátory používat, aby požadované chemické reakce vůbec proběhly. Možná ale svítá na lepší časy.

Chemik Bob Grubbs z Caltechu se svým týmem nabídl překvapivé řešení, které je založené na levné, bezpečné a v laboratořích po světě běžně dostupné sloučenině, terc-butoxidu draselném. Tahle sloučenina se zatím využívá v organické chemii jako silná zásada, a teď by její kariéra mohla strmě vystoupat vzhůru.

Stane se z terc-butoxidu draselného superstar?

Vědci jsou nadšení, protože katalýza chemických reakcí s terc-butoxidem draselným je šetrnější vůči životnímu prostředí, účinnější a hlavně tisícinásobně levnější než soudobé katalýzy stejných reakcí. A to je to hlavní.

Terc-butoxid draselný se na první pohled nezdá. Je to takový bílý prášek, který docela připomíná kuchyňskou sůl. A přitom dovede elegantně katalyzovat reakci, v níž dojde k nahrazení vazby mezi uhlíkem a vodíkem vazbou mezi uhlíkem a křemíkem, takže vznikne organokřemičitá sloučenina.

Takové sloučeniny jsou přitom velice žádané vývojáři chemických látek v medicínském výzkumu i ve vývoji nových materiálů v elektronice, solárním průmyslu, zemědělství i leckde jinde. Spoluautora výzkumu Briana Stoltze fascinuje, že s obyčejným terc-butoxidem draselným dokázali zvládnout reakce, které jsou jedny z nejsledovanějších v chemii jako takové. Podle něj je to nářez a nezbývá, než s ním souhlasit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Caltech

  • Zdroj fotografií: Santiago Lombeyda & Robin Betz/ Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907