Laciná sloučenina poráží drahé katalyzátory. Prorazí v organické chemii?

06.02.2015 - Stanislav Mihulka

Chemici zjistili, že levná, bezpečná a běžně dostupná sloučenina může nahradit drahé kovy v roli katalyzátorů mnoha reakcí organické chemie


Reklama

V organické chemii se jako katalyzátory chemických reakcí dodnes uplatňují extrémně drahé kovy, jako je platina, paladium anebo iridium. Asi není nutné zdůrazňovat, jak je to náročné a jak to nesmírně ztěžuje průmyslovou výrobu, ve které je nutné takové katalyzátory používat, aby požadované chemické reakce vůbec proběhly. Možná ale svítá na lepší časy.

Chemik Bob Grubbs z Caltechu se svým týmem nabídl překvapivé řešení, které je založené na levné, bezpečné a v laboratořích po světě běžně dostupné sloučenině, terc-butoxidu draselném. Tahle sloučenina se zatím využívá v organické chemii jako silná zásada, a teď by její kariéra mohla strmě vystoupat vzhůru.

Stane se z terc-butoxidu draselného superstar?

Vědci jsou nadšení, protože katalýza chemických reakcí s terc-butoxidem draselným je šetrnější vůči životnímu prostředí, účinnější a hlavně tisícinásobně levnější než soudobé katalýzy stejných reakcí. A to je to hlavní.

Terc-butoxid draselný se na první pohled nezdá. Je to takový bílý prášek, který docela připomíná kuchyňskou sůl. A přitom dovede elegantně katalyzovat reakci, v níž dojde k nahrazení vazby mezi uhlíkem a vodíkem vazbou mezi uhlíkem a křemíkem, takže vznikne organokřemičitá sloučenina.

Takové sloučeniny jsou přitom velice žádané vývojáři chemických látek v medicínském výzkumu i ve vývoji nových materiálů v elektronice, solárním průmyslu, zemědělství i leckde jinde. Spoluautora výzkumu Briana Stoltze fascinuje, že s obyčejným terc-butoxidem draselným dokázali zvládnout reakce, které jsou jedny z nejsledovanějších v chemii jako takové. Podle něj je to nářez a nezbývá, než s ním souhlasit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Caltech

  • Zdroj fotografií: Santiago Lombeyda & Robin Betz/ Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907