Reklama


Ladonie : Ilegální stát určený k demolici

18.11.2014 - Lenka Vaňková

Bez regulérních obyvatel, zato se dvěma velmi kreativními stavbami. To je Ladonie, „stát“ ležící v jihozápadním cípu Švédska v národní rezervaci Kullaberg. Pas ani vízum ke vstupu nepotřebujete, ale přibalte si smysl pro fantazii a romantiku


Reklama

Do neoficiálního „státu“ se dostanete po pár kilometrech z města Arild. Na konci stezky označené žlutým N se před vámi otevře pohled, který vám doslova vyrazí dech: zhruba dvě stě metrů dlouhá dřevěná stavba Nimis.

Tvoří ji sedmdesát tun naplaveného dřeva různě stlučeného obrovským množstvím hřebíků. Celé to připomíná bludiště, kterému dominuje několik věží. Pokud se odvážíte do útrob této úžasné skulptury a překonáte obavy z jejího zřícení, dostanete se částečně tunelem a částečně schodištěm až na pláž. Tam, padesát metrů před vámi, pak bude stát druhá ladonijská zvláštnost – stavba Arx, jejíž pojmenování znamená v latině pevnost. Je sice menší a ne tak působivá, ale zato celá z kamene a betonu, přičemž připomíná rozpouštějící se hrad z písku.

Odstranit? Nechat stát!

Obě skulptury vytvořil na začátku 80. let švédský umělec Lars Vilks. Protože se ale nacházejí v přírodní rezervaci, kde platí přísná stavební omezení, požadovaly švédské úřady jejich odstranění. Vilks se proti oficiálnímu rozhodnutí několikrát odvolal, ale pokaždé prohrál. Po mnoha právních kličkách přišel nakonec umělec s přelomovým nápadem: roku 1996 prohlásil danou oblast za nezávislou zemi Ladonii. Dnes její „populace“ čítá kolem 17 tisíc obyvatel z více než stovky zemí.

Je velmi nepravděpodobné, že tyto nejrůznější Vilksovy manévry švédské úřady odradí, zatím však demolici Nimis i sousedící Arx úspěšně oddalují. A s tím, jak se proces táhne, vstupuje Ladonie pomalu, ale jistě do širšího povědomí a stává se významnou turistickou destinací. „Nejmenší zemi na světě“ denně navštíví stovky turistů a to, co je švédské vládě trnem v oku, se mění ve vyhledávaný cíl zahraničních návštěvníků.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Ladonia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907