Bez regulérních obyvatel, zato se dvěma velmi kreativními stavbami. To je Ladonie, „stát“ ležící v jihozápadním cípu Švédska v národní rezervaci Kullaberg. Pas ani vízum ke vstupu nepotřebujete, ale přibalte si smysl pro fantazii a romantiku
Do neoficiálního „státu“ se dostanete po pár kilometrech z města Arild. Na konci stezky označené žlutým N se před vámi otevře pohled, který vám doslova vyrazí dech: zhruba dvě stě metrů dlouhá dřevěná stavba Nimis.
Tvoří ji sedmdesát tun naplaveného dřeva různě stlučeného obrovským množstvím hřebíků. Celé to připomíná bludiště, kterému dominuje několik věží. Pokud se odvážíte do útrob této úžasné skulptury a překonáte obavy z jejího zřícení, dostanete se částečně tunelem a částečně schodištěm až na pláž. Tam, padesát metrů před vámi, pak bude stát druhá ladonijská zvláštnost – stavba Arx, jejíž pojmenování znamená v latině pevnost. Je sice menší a ne tak působivá, ale zato celá z kamene a betonu, přičemž připomíná rozpouštějící se hrad z písku.
Obě skulptury vytvořil na začátku 80. let švédský umělec Lars Vilks. Protože se ale nacházejí v přírodní rezervaci, kde platí přísná stavební omezení, požadovaly švédské úřady jejich odstranění. Vilks se proti oficiálnímu rozhodnutí několikrát odvolal, ale pokaždé prohrál. Po mnoha právních kličkách přišel nakonec umělec s přelomovým nápadem: roku 1996 prohlásil danou oblast za nezávislou zemi Ladonii. Dnes její „populace“ čítá kolem 17 tisíc obyvatel z více než stovky zemí.
Je velmi nepravděpodobné, že tyto nejrůznější Vilksovy manévry švédské úřady odradí, zatím však demolici Nimis i sousedící Arx úspěšně oddalují. A s tím, jak se proces táhne, vstupuje Ladonie pomalu, ale jistě do širšího povědomí a stává se významnou turistickou destinací. „Nejmenší zemi na světě“ denně navštíví stovky turistů a to, co je švédské vládě trnem v oku, se mění ve vyhledávaný cíl zahraničních návštěvníků.
100+1 zahraniční zajímavost
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)