Láska kazí čich: Co oči nevnímají, to nos necítí

13.09.2013 - Zuzana Teličková

Víte, jaký vliv má na lidský čich láska? Je možné, aby zamilovaný člověk cítil jinak? Na tyto otázky odpověděl zajímavý pokus


Reklama

Johan Lundström a Marilyn Jones-Gotman z McGillovy univerzity v Montrealu provedli pokus, jehož cílem bylo zjistit, jak moc dokáže zamilovanost ovlivnit vnímání tělesných pachů. Experimentu se zúčastnilo dvacet mladých žen, které nejprve vyplnily dotazník, zjišťující míru jejich zamilovanosti. Pak jim byly předloženy vycpávky, přišité na dobu sedmi dnů do podpaží bavlněných triček, ve kterých spali různí lidé, včetně partnerů zkoumaných žen. Úkolem bylo vybrat ze tří vzorků nejprve vůni svého milence, z dalších tří pak vůni dobré kamarádky a nakonec kamaráda.

Experiment prokázal, že ženy ve stavu zamilovanosti bez problémů rozpoznají tělesný pach svého partnera i přítelkyně, ale mají problém určit vůni svých mužských kamarádů. Čím více se ženy cítily zamilovány, tím hůře určovaly právě tuto vůni. Výsledky studie podpořily teorii, že zamilovaní lidé věnují daleko méně pozornosti svým potenciálním ctitelům než lidé, kteří zrovna zamilovaní nejsou. Pokusy z předchozích let mimo jiné také dokázaly, že mozek milenců reaguje daleko silněji na fotku jejich partnera než na obrázek jiného člověka opačného pohlaví.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907