Víte, jaký vliv má na lidský čich láska? Je možné, aby zamilovaný člověk cítil jinak? Na tyto otázky odpověděl zajímavý pokus
Johan Lundström a Marilyn Jones-Gotman z McGillovy univerzity v Montrealu provedli pokus, jehož cílem bylo zjistit, jak moc dokáže zamilovanost ovlivnit vnímání tělesných pachů. Experimentu se zúčastnilo dvacet mladých žen, které nejprve vyplnily dotazník, zjišťující míru jejich zamilovanosti. Pak jim byly předloženy vycpávky, přišité na dobu sedmi dnů do podpaží bavlněných triček, ve kterých spali různí lidé, včetně partnerů zkoumaných žen. Úkolem bylo vybrat ze tří vzorků nejprve vůni svého milence, z dalších tří pak vůni dobré kamarádky a nakonec kamaráda.
Experiment prokázal, že ženy ve stavu zamilovanosti bez problémů rozpoznají tělesný pach svého partnera i přítelkyně, ale mají problém určit vůni svých mužských kamarádů. Čím více se ženy cítily zamilovány, tím hůře určovaly právě tuto vůni. Výsledky studie podpořily teorii, že zamilovaní lidé věnují daleko méně pozornosti svým potenciálním ctitelům než lidé, kteří zrovna zamilovaní nejsou. Pokusy z předchozích let mimo jiné také dokázaly, že mozek milenců reaguje daleko silněji na fotku jejich partnera než na obrázek jiného člověka opačného pohlaví.
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)