Láska kazí čich: Co oči nevnímají, to nos necítí

13.09.2013 - Zuzana Teličková

Víte, jaký vliv má na lidský čich láska? Je možné, aby zamilovaný člověk cítil jinak? Na tyto otázky odpověděl zajímavý pokus


Reklama

Johan Lundström a Marilyn Jones-Gotman z McGillovy univerzity v Montrealu provedli pokus, jehož cílem bylo zjistit, jak moc dokáže zamilovanost ovlivnit vnímání tělesných pachů. Experimentu se zúčastnilo dvacet mladých žen, které nejprve vyplnily dotazník, zjišťující míru jejich zamilovanosti. Pak jim byly předloženy vycpávky, přišité na dobu sedmi dnů do podpaží bavlněných triček, ve kterých spali různí lidé, včetně partnerů zkoumaných žen. Úkolem bylo vybrat ze tří vzorků nejprve vůni svého milence, z dalších tří pak vůni dobré kamarádky a nakonec kamaráda.

Experiment prokázal, že ženy ve stavu zamilovanosti bez problémů rozpoznají tělesný pach svého partnera i přítelkyně, ale mají problém určit vůni svých mužských kamarádů. Čím více se ženy cítily zamilovány, tím hůře určovaly právě tuto vůni. Výsledky studie podpořily teorii, že zamilovaní lidé věnují daleko méně pozornosti svým potenciálním ctitelům než lidé, kteří zrovna zamilovaní nejsou. Pokusy z předchozích let mimo jiné také dokázaly, že mozek milenců reaguje daleko silněji na fotku jejich partnera než na obrázek jiného člověka opačného pohlaví.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907