Láva z havajského vulkánu Kilauea se blíží k vesnici

28.10.2014 - Martin Reichman

Havajský vulkán Kilauea, který je aktivní již 30 let, hrozí obydleným oblastem. Valící se lávu dělí již jen 100 metrů od vesnice Pahoa


Reklama

Přestože zatím oficiální úřady nevyzvaly místní obyvatele k evakuaci, poslední vývoj naznačuje, že se k tomu schyluje. Lávové pole totiž během několika posledních dnů postoupilo o 250 metrů a od vesnice jej dělí posledních 100 metrů. Podle posledních informací láva postupuje rychlostí 14 až 18 metrů za hodinu a zcela přehradila silnici vedoucí ke hřbitovu.

200 hektarů lávy

Vulkán Kilauea je v různé míře trvale aktivní od roku 1983. Je jednou z pěti aktivních sopek na Havaji a po celých 30 let nepřetržitě chrlí lávu. Její množství zvětšilo za tuto dobu plochu ostrova o 200 hektarů. Současná erupce, která odstartovala na konci června patří k těm nejsilnějším, přitom během září se zdálo, že se sopka pomalu uklidňuje.

Ve vesnici Pahoa žije trvale asi 800 obyvatel a v blízkosti valící se lávy se nachází důležitá silnice Pahoa Village Road, která představuje únikovou cestu pro 8 tisíc lidí havajského okresu Puna. V současné chvíli je láva od silnice vzdálena přibližně 550 metrů. Sopka Kilauea má významné postavení v havajském náboženství. Místní obyvatelé ji považují za sídlo bohyně sopek Pele.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Hawaiian Volcano Observatory

  • Zdroj fotografií: Hawaiian Volcano Observatory

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907