Láva z havajského vulkánu Kilauea se blíží k vesnici

28.10.2014 - Martin Reichman

Havajský vulkán Kilauea, který je aktivní již 30 let, hrozí obydleným oblastem. Valící se lávu dělí již jen 100 metrů od vesnice Pahoa


Reklama

Přestože zatím oficiální úřady nevyzvaly místní obyvatele k evakuaci, poslední vývoj naznačuje, že se k tomu schyluje. Lávové pole totiž během několika posledních dnů postoupilo o 250 metrů a od vesnice jej dělí posledních 100 metrů. Podle posledních informací láva postupuje rychlostí 14 až 18 metrů za hodinu a zcela přehradila silnici vedoucí ke hřbitovu.

200 hektarů lávy

Vulkán Kilauea je v různé míře trvale aktivní od roku 1983. Je jednou z pěti aktivních sopek na Havaji a po celých 30 let nepřetržitě chrlí lávu. Její množství zvětšilo za tuto dobu plochu ostrova o 200 hektarů. Současná erupce, která odstartovala na konci června patří k těm nejsilnějším, přitom během září se zdálo, že se sopka pomalu uklidňuje.

Ve vesnici Pahoa žije trvale asi 800 obyvatel a v blízkosti valící se lávy se nachází důležitá silnice Pahoa Village Road, která představuje únikovou cestu pro 8 tisíc lidí havajského okresu Puna. V současné chvíli je láva od silnice vzdálena přibližně 550 metrů. Sopka Kilauea má významné postavení v havajském náboženství. Místní obyvatelé ji považují za sídlo bohyně sopek Pele.

  • Zdroj textu:

    Hawaiian Volcano Observatory

  • Zdroj fotografií: Hawaiian Volcano Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z příběhu o skotských kanibalech běhá mráz po zádech. Nezkonzumované části těl si měla Sawneyho rodina ukládat v sudech.

Historie

Sen je nejlepším místem, kudy se dostat k vlastnímu podvědomí. Sní přitom všichni, ale ne každý si to uvědomuje.

Zajímavosti
Revue

Snímky komety Borisov pořízené Hubbleovým teleskopem.

Vesmír

Některé druhy modrásků by měly bez péče mravenců jen mizivou šanci na dokončení vývoje. Například z housenek modráska Glaucopsyche lygdamus (ve výřezu) dokončí bez přispění mravenců vývoj jen desetina ve srovnání s housenkami, o které mravenci pečují.

Příroda

Gyrodyn ROSA startupu Jaunt Air Mobility

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907