Léčba štírem: Látka ze štířího jedu pomáhá léčit revmatickou artritidu

Nedávno objevený protein štířího jedu působí na klouby a potlačuje záněty

06.03.2020 - Stanislav Mihulka



Zní to poněkud strašidelně, ale v poslední době se stále častěji objevují léky a další zajímavé látky, které pocházejí z jinak smrtelně nebezpečných stvoření. Pavouci, hadi a štíři už nejsou jen hrozbou, ale také nám pomáhají v medicíně. Nejnovějším příkladem je výzkum malého proteinu pocházejícího ze štířího jedu, který je účinný v léčbě revmatické artritidy.

V současné době sice existují pro pacienty s artritidou protizánětlivé léky, mívají ale nepříjemné vedlejší účinky. Tyto léky jsou obvykle založené na steroidech, které sice potlačují záněty, ale zároveň působí v celém těle pacienta. Mohou například zvedat krevní tlak, tělesnou hmotnost anebo komplikovat diabetes.

TIP: Překvapení z Austrálie: Stane se ptakopysk záchranou pro diabetiky?

Pacienti s artritidou kvůli tomu nejednou stojí před dilematem. Mají brát potenciálně nebezpečné léky? Tuhle nelehkou volbu by jim mohl usnadnit právě před pár lety objevený protein ze štířího jedu. Díky svým pozoruhodným vlastnostem se může stát základem pro novou generaci léků na artritidu. V experimentech na potkanech vyšlo najevo, že se štíří protein hromadí v kloubech a potlačuje záněty. Zároveň se ukázalo, že nemá žádné zjistitelné vedlejší účinky.


Další články v sekci