Led v Grónsku netmavne. Asi jen odcházejí senzory satelitů

03.11.2015 - Stanislav Mihulka

Obávané tmavnutí ledového štítu Grónska je asi způsobeno technickým stavem satelitů, které Grónsko snímkují


Reklama

V posledních letech budí pozornost satelitní snímky Grónského ledovce. Jako by místní led tmavnul. Mnozí vědci mají za to, že je to kvůli sazím ze spalování fosilních paliv nebo z lesních požárů. Nebo z obojího.

Přítomnost sazí by každopádně mohla vést k urychlování tání Grónského ledovce. Potíž je v tom, že je to asi celé nesmysl.

Vědci Dartmouth College věří, že led v Grónsku je stále víceméně čistý. Jeho tmavnutí by totiž mohlo být jenom virtuální. Zřejmě ho mají na svědomí stárnoucí senzory satelitů MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer), které provozuje NASA. Podle nich by vše vyřešilo opětovné zpracování dat těchto satelitů, které by vzalo v úvahu opotřebení dotyčných senzorů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Dartmouth College, Geophysical Research Letters

  • Zdroj fotografií: Algkalv / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907