Ledové gejzíry Enceladu: Jejich původcem může být gravitace Saturnu

05.08.2014 - Petr Broža


Reklama

Proč Saturnův měsíc Enceladus překypuje ledovými gejzíry? Jejich objev se datuje do roku 2005, kdy je poprvé zachytila sonda Cassini. Podle vědců by mohlo jít o projevy podpovrchového oceánu, který je udržován tekutý slapovými silami Saturnu. Podobně jako Měsíc má vliv na pozemské oceány, Saturn svou gravitací smršťuje a roztahuje svůj malý měsíc a tím ho zahřívá. Ohřátá voda pak tryská prasklinami v ledové kůře na povrch a vytváří tuto úžasnou podívanou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907