Ledové palačinky na skotské řece

28.12.2014 - Martin Reichman

Neobvyklá podívaná byla k vidění během Vánočních svátků na skotské řece Dee. Velkou část hladiny pokrývaly záhadné ledové palačinky


Reklama

Nečekaná podívaná čekala návštěvníky korzující po břehu skotské řeky Dee. Velkou část hladiny řeky pokrývaly nadýchané ledové disky, připomínající zmrzlé palačinky. Biolog  Jamie Urquhart, který neobvyklý úkaz studoval, zjistil, že za jejich vznikem je efekt, při němž zpěněná vířící voda postupně mrzne a vytváří tyto zajímavé ledové objekty. Malé kotoučky postupným nabalováním další ledové pěny rostou až do okamžiku, kdy je jejich vlastní odstředivá síla vyžene z dosahu víru, a odplují po hladině.

Podobné „palačinky“ biologové již v minulosti zaznamenali v Antarktidě a v Baltském moři, ve skotském vnitrozemí jde ale o velmi neobvyklý jev, související s nedávnými teplotami pod bodem mrazu, které jsou v této oblasti i v zimních měsících spíše výjimečné. Průměr nejnižších prosincových teplot v Aberdeenu za posledních 40 let je totiž 0,9 °C.

  • Zdroj textu:

    riverdee.org.uk

  • Zdroj fotografií: River Dee Trust

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907