Ledové palačinky na skotské řece

28.12.2014 - Martin Reichman

Neobvyklá podívaná byla k vidění během Vánočních svátků na skotské řece Dee. Velkou část hladiny pokrývaly záhadné ledové palačinky


Reklama

Nečekaná podívaná čekala návštěvníky korzující po břehu skotské řeky Dee. Velkou část hladiny řeky pokrývaly nadýchané ledové disky, připomínající zmrzlé palačinky. Biolog  Jamie Urquhart, který neobvyklý úkaz studoval, zjistil, že za jejich vznikem je efekt, při němž zpěněná vířící voda postupně mrzne a vytváří tyto zajímavé ledové objekty. Malé kotoučky postupným nabalováním další ledové pěny rostou až do okamžiku, kdy je jejich vlastní odstředivá síla vyžene z dosahu víru, a odplují po hladině.

Podobné „palačinky“ biologové již v minulosti zaznamenali v Antarktidě a v Baltském moři, ve skotském vnitrozemí jde ale o velmi neobvyklý jev, související s nedávnými teplotami pod bodem mrazu, které jsou v této oblasti i v zimních měsících spíše výjimečné. Průměr nejnižších prosincových teplot v Aberdeenu za posledních 40 let je totiž 0,9 °C.

Reklama

  • Zdroj textu:

    riverdee.org.uk

  • Zdroj fotografií: River Dee Trust

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rytina Jiřího Jakuba Dašického průlet Velké komety nad Prahou 12. listopadu 1577. Kromě komety se na obloze objevuje pět symbolů zvěrokruhu: Beran, Ryby, Vodnář, Kozoroh a Střelec. Pod ocasem komety je půlměsíc a Saturn, zobrazený jako hvězda s astronomickým symbolem ♄. 

Historie

Když štír bodne s použitím maximální možné dávky jedu, musí pro to mít opravdu pádný důvod. V krajním případě umí štíři jed i rozprašovat a odradí tak od útoku třeba křečky (Onychomys), kteří škorpiony dokážou odzbrojit tím, že jim úplně odkousnou ocas.

Příroda
Reklama
Vesmír

Francouzští vojáci během bitvy na Marně konecm léta 1914. Během následujících let jich padlo přes 1 400 000.

Válka

Stres dokáže zbarvit vlasy na šedivo. Pořádná dovolená jim zase může vrátit jejich původní barvu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907