Legendární křižník Aurora po 27 letech opustil Petrohrad

22.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Zchátralý křižník, který svým výstřelem odstartoval bolševickou revoluci v Rusku, opustil petrohradské nábřeží a v doprovodu remorkérů se vydal na cestu do suchých doků, kde proběhne jeho oprava. Podle informací ruského ministerstva obrany by oprava měla trvat přibližně dva roky. Aurora, která od roku 1957 fungovala jako plovoucí muzeum socialistické revoluce, byla na vodu poprvé spuštěna již v roce 1900 a účastnila se i několika ostrých bitev. Během 2. světové války byla dokonce potopena. Loď typická svými komíny měla i své sesterské lodě – Palladu a Dianu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907