Leo Triplet: Gravitační triangl velkých spirálních galaxií

14.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Přestože každá z trojice galaxií, známých pod souhrnným označením Leo Triplet, vypadá jinak, ve skutečnosti jde o velmi podobné objekty. Všechny tři patří do skupiny velkých spirálních galaxií. Důvod, proč vypadají rozdílně je dán úhlem našeho pohledu - NGC 3628 (vlevo) vidíme z boku a neprůhledné prachové pásy protínají rovinu galaxie, naopak disky galaxií M66 (vpravo dole) a M65 (nahoře) jsou dostatečně skloněné, aby byla vidět jejich spirální struktura. 

Vzhledem ke své blízkosti tvoří celá trojice gravitačně vázaný systém. Známky tohoto systému jsou pozorovatelné v pozůstatcích gravitační interakce mezi galaxiemi - NGC 3628 si z této interakce odnesla zborcený a nafouklý disk, M66 zase vytáhlé spirální rameno. Nádherný pohled na tuto oblast zabírá na obloze asi jeden stupeň, tedy zhruba dva úplňky a k jejímu pozorování si vystačíte i s menším dalekohledem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Philippe Durville

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907